Starožitnost má často cenu pouze materiálu. Investovat lze jen do unikátů

Snaha zhodnotit anebo alespoň zachovat ušetřené peníze přivádí Čechy také do antikvariátů a starožitností. Nákupy v běžně dostupných cenových relacích ale podle odborníků jako investice moc neposlouží.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starožitnictví - ilustrační foto

Starožitnictví - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Střední třída v Česku nemá dostatek volných peněz k investování do umění. Mnoho lidí se přesto snaží svůj majetek zhodnotit, anebo aspoň uložit peníze. Vybírají si k tomu nejčastěji nákup drahých kamenů, kovů a také starožitností.

„Neberu to jako investici,“ říká pan Bohumil o své sbírce mincí a dodává: „Je to krása a potěšení.“

A jinak svou sbírku ani pan Bohumil brát nemůže. Podle šéfredaktora časopisu Art and Antiques Jana Skřivánka nejsou dříve běžná sběratelská odvětví - jako právě mince nebo známky - vhodnou investicí, ale spíše jen koníčkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematice investicí do starožitností se věnovala Zuzana Vlčková

Lidé se také často mylně domnívají, že v rodinách po generace předávané předměty, jsou cenné něčím víc než vzpomínkami.

„To, že člověk má zlaté hodinky po dědečkovi nebo něco takového, tak o to není zas tak velký zájem. Pokud máte něco, nějaký výjimečný kus, tak ten se prodá skvěle. Pokud máte něco víceméně standardního, to může dlouho ležet na krámě a neprodá se to. Nebo se to prodá jedině, když půjdete pod cenu,“ vysvětluje Jan Skřivánek.

V loňském roce se také na trhu objevil nový pohled na šperky a hodinky, které už - kromě mimořádných kusů - nejsou posuzovány jako historické nebo umělecké artefakty. Podle Jana Skřivánka je šperk cenný pouze do té míry, kolik v sobě obsahuje drahého kovu nebo kamene.

Pro prodejce je ovšem výhodnější zboží nabídnout ve sběratelských komunitách nebo formou inzerce, než aby se spokojili s výkupní cenou materiálu.

Zuzana Vlčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme