Start na pracovním trhu komplikuje především nedostatek praxe

Čeští zaměstnavatelé požadují ve většině případů od nových zaměstnanců praxi. Podle průzkumu pracovního portálu Jobs.cz až dvě pětiny lidí uvedlo, že uplatnit se na trhu práce bez praxe je takřka nemožné. To přivádí do nelehké situace především čerstvé absolventy škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

„Vzdělání uchazečů, zejména u pozic, kde je nějaká kvalifikace potřebná, je samozřejmě velmi důležité. V rámci ekonomické krize 2008 až 2009 jsme ale byli svědky toho, že se opravdu firmy zaměřily i na praxi uchazečů. Zvláště proto, že najednou viděly, že si na trhu mají z koho vybírat. Zatímco dříve v některých oborech měly výrazný nedostatek lidí a byly rády za každého absolventa, situace se v rámci krize změnila a uchazeči z řad absolventů najednou nebyli žádaní,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dobrovský, tiskový mluvčí společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

Podle něj také firmy potřebují již někoho ‚hotového‘ a nechtějí ztrácet čas tím, že by někoho zaučovaly a zapracovávaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci absolventů na trhu práce mluvil na Rádiu Česko Tomáš Ervín Dobrovský, tiskový mluvčí společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz

Absolventi jsou s lidmi nad padesát let jednou z nejohroženějších skupin na trhu práce. Chybí flexibilní a zkrácené pracovní úvazky.

„Vzdělání je velká výhoda, ale starty jsou i kvůli vzdělání těžší. Studenti si situaci uvědomují, tři čtvrtiny si již během studia oborovou praxi shánějí. Ale dvě třetiny z nich tvrdí, že není dostatek příležitostí. Zvláště v některých oborech,“ pokračuje Dombrovský.

Brigády podle Dombrovského nejsou dostatečnou praxí: „Je ale řada nižších pozic, například asistentských pozic, v call centrech, obchodních zástupců, kde mají absolventi výrazně více příležitostí. Jejich výhodou je i to, že jsou ochotni nastoupit za nižší plat, jsou flexibilnější, rychle se učí. Ovšem jsou to pozice, ve kterých příliš neuplatní své vzdělání. Po jednom roce až třech letech na těchto pozicích se však mohou vypracovat a poté to vzdělání naplno uplatní.“

Tomáš Pavlíček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme