Stát by si měl podle premiéra Sobotky udržet i nadále vliv na budoucnost ČSA

Vedení Českého aeroholdingu by mělo jednat se zástupci odborů o záchraně společnosti ČSA, vyzval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zástupci aeroholdingu, odborářů a vlády dnes odpoledne probírali plány managementu aerolinií, který chce přispět k finanční stabilizaci společnosti mimo jiné propuštěním asi třetiny pilotů a téměř poloviny letušek a stevardů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, letadlo, České aerolinie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Odbory a zaměstnanci ČSA mají řadu praktických připomínek a výhrad k tomu, jak ČSA fungují do této doby. Myslím si, že řada těch výhrad a připomínek ze strany odborů je oprávněných,“ prohlásil premiér.

„V příštích dnech očekávám intenzivní jednání managementu s odbory a očekávám aktivní postup managementu aeroholdingu ve smyslu udržení ČSA a udržení vlivu státu na budoucnost ČSA,“ upozornil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupci Českého aeroholdingu, odborářů a vlády jednali o ČSA. K tématu mluvila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Petra Posová

Jednání se účastnili také předseda představenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř nebo ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Situace v ČSA není jednoduchá, ale pevně věříme tomu, že majoritní akcionář, tedy stát, udělá vše pro záchranu a ozdravení firmy i bez dopadu na zaměstnanost,“ doufá předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Petra Posová.

Stevardi a letušky už minulý týden pohrozili přímou stávkou v případě, že s nimi vedení Českých aerolinií nezačne jednat.

"Hrozba stávky trvá"

„Přestože věříme, že pan premiér situaci bere vážně a bude ji nějakým způsobem řešit, stávková pohotovost trvá. Hrozba stávky je stále naprosto reálná,“ dodala Posová.

Zástupci pilotů stávku nechystají, na zachování míst ale trvají. Vedení Českých aerolinií v tuto chvíli nechce celou věc komentovat.

O práci v Českých aeroliniích má přijít až 315 zaměstnanců. Snižování stavů se kromě pilotů dotkne palubních průvodčí i administrativních pracovníků. Vedení firmy to zdůvodňuje tím, že je to nezbytná reakce na vyřazení letadel A320. Na ČSA údajně dolehla ukrajinská krize a ubylo cestujících z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme