Stát chce pomoci českým firmám, aby volná místa mohli zaplnit Ukrajinci

Vláda chce umožnit firmám, aby volná místa mohli snadněji obsadit zaměstnanci z Ukrajiny. Kvůli tomu fungují už dva podpůrné programy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci dokončují kruhový objezd u Parama v Pardubicích | Foto: Ondřej Wolf

Od loňského listopadu funguje projekt, díky kterému snadněji najdou uplatnění vysoce kvalifikovaní lidé z Ukrajiny. Od srpna pak funguje podobný program pro lidi s nižší nebo střední kvalifikací.

Čeští uchazeči o práci ale nemusejí mít strach, že by místa byla přednostně obsazována ukrajinskými pracovníky, říká Jan Zikeš z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

„Ten systém je celý postavený na tom, že firma musí skutečně prokázat přes úřad práce, že to místo má volné minimálně 30 dní, to znamená, že 30 dní o ně není zájem ze strany českých zaměstnanců. A potom si sama musí jakýmikoliv prostředky sehnat, najít, domluvit dotyčného zaměstnance na Ukrajině,“ tvrdí Zikeš.

Tyto vládní projekty mají Ukrajincům ušetřit hlavně čas při vyřizování potřebných dokladů k práci a k pobytu. V České republice by mohlo najít zaměstnání až pět tisíc lidí z této východoevropské země.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme