Stát chce za sto milionů zasypat památkově chráněný důl

Stát plánuje zasypat starý důl Žebračka u Zlatých Hor na Bruntálsku. Propadlý rudný důl, v němž se těžilo od středověku až do 80. let 20. století, byl v devadesátých letech prohlášen za kulturní památku. Podle Báňského úřadu a ministerstva financí ale současný stav dolu ohrožuje životy lidí. Na jeho zasypání chce stát dát asi sto milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Žebračka u Zlatých Hor na Bruntálsku

Petr Bohdálek z České geologické služby si však nemyslí, že by bylo nutné důl zasypávat. „Důl není ohrožujícím prvkem a nehrozí jeho zřícení. Nebezpečná situace vznikla kvůli dlouhodobé neúdržbě oplocení, které bylo okolo dolu postaveno v 90. letech,“ říká Bohdálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Bohdálek z České geologické služby považuje zasypání dolu za zbytečné

Důl je nyní volně přístupný a nebezpečí by tedy hrozilo jen tomu, kdo by do něj i přes zákaz vstoupil.

Geolog se podivuje také nad plánovanými náklady na zasypání dolu, kterou stát spočítal na sto milionů korun. „Cena mi přijde jako z říše science fiction, vůbec mi to nejde do hlavy,“ diví se Bohdálek, podle něhož by zabezpečení dolu mělo být o několik řádů levnější.

Do konce 90. let se vytěžené doly jen zakrývaly nebo se uzavřely vstupy do štol, systematické zasypávání začalo až po roce 1997. Podle Bohdálka je zasypání v některých případech odůvodněné, často však dochází k nevratné likvidaci dolu včetně těch, které jsou technickými památkami starými i několik staletí.

„Mnohdy jde o zbytečně investované prostředky státu. Zasypávání dolů je krajní způsob likvidace, který by se měl dělat jen v odůvodněných případech,“ dodává Petr Bohdálek z České geologické služby.

Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme