Stát hledá náhradní dodávky ropy

Česká republika zahájila jednání, které umožní v případě krize obejít se zcela bez ropovodu Družba. Už teď dovážíme určité množství ropy prostřednictvím ropovodu Ingolstadt přes německé území ropovodem IKL, který patří dceřiné firmě státní společnosti Mero. Na něj západním směrem navazuje transalpinský ropovod TAL.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rafinerie ropy

rafinerie ropy | Zdroj: ČTK

Právě u něj je potřeba smluvně zajistit zvýšení kapacity tak, aby jím v případě potřeby mohlo protékat větší množství ropy pro Českou republiku. Změnit směr proudění ropy na našem území v tankovišti Nelahozeves pak už není žádný problém. Jak dnes potvrdil generální ředitel podniku Mero Jaroslav Pantůček, jednání už začala.

"IKL na to je připraven. Nicméně systém ropovodů TAL by musel udělat některá technická opatření. Nám se podařilo získat na únor a březen závazný příslib okamžitého meziměsíčního navýšení o 230 tisíc tun. Dále hledáme nějaké strategicko-koncepční řešení, které by mohlo to úzké hrdlo ropovodu TAL do budoucna trvale odstranit tak, aby vznikl volný koridor pro přepravu ropy z přístavu Terst až do České republiky," upřesnil Pantůček.

Slabina zásobování ropou z Družby se ukázala v minulých dnech, kdy Rusko zavřelo kohoutky do tranzitního Běloruska. Zásobování v České republice to ale neohrozilo.

"Jsme schopni zásobovat Českou republiku v plném rozsahu prostřednictvím ropovodu IKL, tedy z německého Ingolstadtu. Nyní pouze potřebujeme dojednat s partnery na německé straně konkrétní scénář toho, jak by to fungovalo, kdyby k této potřebě někdy v budoucnu, nedej bože, došlo. Ta jednání už začala v písemné podobě, příští týden jedou zástupci naší firmy MERO do Německa ke konkrétním osobním jednáním," dodal ministr průmyslu Martin Říman.

Jitka Hanžlová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme