Stát hospodařil ke konci května se schodkem 71 miliard korun

Deficit státního rozpočtu v květnu vystoupal až na 71 miliard korun. Schválený rozpočet přitom počítá za celý letošní rok s deficitem 38 miliard. Kvůli ekonomické recesi ale analytici letos očekávají rozpočtový schodek ve výši asi 150 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze - Comstock. | Foto: Archiv ČRo

Důvodem zhoršení hospodaření státu jsou především nižší daňové příjmy, říká ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora: "V pozadí problémů státního rozpočtu stojí propad ekonomiky. S tím poslanci při schvalování rozpočtu nepočítali. Propad inkasa pozorujeme téměř u všech daní. Největší propad zaznamenala daň z příjmu právnických osob, kde stát vybral o 21 procent méně než před rokem."

Propad zaznamenala státní pokladna i při vybírání daní u fyzických osob. "U daně z příjmu fyzických osob došlo k poklesu o 16 procent, zatímco státní rozpočet počítá s růstem téměř o 13 procent. To odráží obrovské hospodářské problémy podniků a rozsáhlé propouštění," vysvětluje propad ekonom.

Podle Pikory se do budoucna ale nedá počítat s vylepšením současné situace: "Výdaje kvůli rostoucí armádě nezaměstnaných rostou a příjmy kvůli hospodářským problémů podniků a rozsáhlého propouštění klesají. Výsledkem potom nemůže být nic jiného než rekordní deficit státního rozpočtu. Nyní se jen můžeme přít o to, kde dokáží politici rozpočet zkrotit a zda bude či nebude překročena psychologická hladina 200 miliard korun."

Přečtěte si také:
Ministr financí Janota: Kvůli schodkům rozpočtu se oddálí přijetí eura
Důvěra v domácí ekonomiku i přes krizi roste
Deficit rozpočtu v příštím roce do 170 miliard Kč, plánuje E. Janota
Ministerstvo financí nechce aktualizovat státní rozpočet
Krize způsobí v Německu obrovský výpadek daňových příjmů
Stále víc evropských zemí má problémy se svými výdaji

Tomáš Medek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme