Stát letos rozdělí na opravy bytových domů 600 milionů, šanci má každý

Zájem o dotace na opravy a modernizace bytových domů roste. Loni přijal Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) 216 žádostí, což bylo o 32 víc než v předchozím roce. Majitelé si můžou půjčovat peníze za nízký úrok na modernizaci budov z programu Panel 2013+. Zájem o dotace zřejmě poroste i letos.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava paneláku

Oprava paneláku | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

V letošním roce rozdělí Státní fond rozvoje bydlení na opravy bytových domů 600 milionů korun. O peníze z programu Panel 2013+ může žádat každý, kdo vlastní bytový dům. A to bez rozdílu, jestli je vystavěný z cihel nebo panelu.

Program je určený pro družstva, společenství vlastníků, ale i fyzické a právnické osoby.

Například loni si z programu půjčilo peníze Společenství pro dům v Plzni, a to víc než 11 milionů korun. V domě budou vyměňovat výtahy nebo opravovat stropy společných prostor.

Žádosti o úvěry přijímá SFRB kontinuálně. Řeší ale i problémy, třeba kvůli chybně vyplněným žádostem. Například předloni majitelé bytových domů nedoložili účetní výkazy, ze kterých se vypočítává výše veřejné podpory.

Někteří z nich zapomněli doložit i vlastnickou strukturu, což požaduje protikorupční zákon. Státní fond rozvoje bydlení takové žádosti pak většinou jejich autorům vrátí.

Zájemci o úvěr pak mají několik dní na doplnění a přepracování formuláře. O přijetí nebo odmítnutí žádosti o půjčku může totiž Fond rozhodnout až ve chvíli, kdy budou jednotlivé formuláře správně vyplněné.

Pro letošní rok je v programu Panel 2013+ zatím 600 milionů korun. Ale v případě dalšího zájmu bude chtít Státní fond rozvoje bydlení rozpočet ještě navýšit.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme