Stát omezí podporu stavebnímu spoření. Zájem o produkt bude upadat

Senát dnes - vše zkráceném režimu a přes odpor opozice - schválil balík čtyř zákonů, které mají zajistit miliardové úspory ve státním rozpočtu a přispět k tomu, aby se deficit udržel do 135 miliard korun. Jedním z nejkontroverznějších kroků je snížení státní podpory stavebnímu spoření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba

Stavba | Foto: Tomáš Adamec

Od příštího roku má být zdaněno padesátiprocentní sazbou a v dalších letech se má státní příspěvek snížit s nynějších patnácti na deset procent ročního vkladu střadatelů.

Zřejmě nejsilnějším argumentem vlády je fakt, že státní pokladna zkrátka nemá na takovou podporu stavebního spoření, jako dosud. S tím ale nesouhlasí tajemník Asociace stavebních spořitelen Jiří Šedivý, podle kterého jde tak trochu o alibismus státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát omezí podporu stavebního spoření. Téma pro tajemníka Asociace stavebních spořitelen Jiřího Šedivého.


„Je to sice argument, o kterém se vyplatí diskutovat, ale je třeba analyzovat všechny výdajové složky státního rozpočtu a nepůsobit dojem, že stavební spoření je likvidací státního rozpočtu a příčinou veškerého deficitu,“ uvedl Šedivý v Ozvěnách dne.


Mnozí klienti stavebních spořitelen ale poměrně často využívali státní podpory k čemukoliv jinému, jen ne k původnímu účelu – bydlení.

„Neznám seriózní analýzu, která říká, že nějaká větší část lidí nepoužívá stavební spoření na bydlení. I lidé, kteří financují prostřednictvím tohoto produktu něco jiného, odkládají své úspory na zákonem stanovenou dobu do stavebních spořitelen. Financují tak úvěry ostatních. Průměrný úvěr je samozřejmě vyšší než průměrná úložka, takže je zapotřebí, aby ve stavebním spoření byli i lidé, kteří pouze spoří a do systému na určitou dobu vkládají peníze,“ myslí si Šedivý.

Otázkou zůstává, jak se chystané změny odrazí na zájmu lidí o stavební spoření. Podle Šedivého zájem poklesne střednědobě o 10 – 20 procent.

Parlamentní opozice chce snížení státní podpory stavebnímu spoření napadnout u Ústavního soudu - upozorňuje, že tento zásah má retroaktivní účinek. V praxi to podle Šedivého omezí množství vkladů, respektive schopnost stavebních spořitelen poskytovat úvěry.

„Úvěrů bude méně nebo budou dražší. Část úvěrů stavebních spořitelen navíc nemá na trhu obdobu a není možné je nahradit jiným produktem,“ uzavřel tajemník Asociace stavebních spořitelen.

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme