Stát plánuje rizikový fond pro firmy s kapitálem až 3 miliardy korun

Malé a střední podniky v Česku by mohly na své projekty získat finanční podporu z nového státního fondu rizikového kapitálu. Počítá s tím návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zřízení Českého rozvojového, uzavřeného investičního fondu, který dnes projedná vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mince

mince | Foto: Fotobanka stock.xchng

Fond by měl do firem s nízkým kapitálem investovat spolu se soukromými investory. Ministerstvo plánuje, že do nově vzniklého fondu převede minimálně půl miliardy korun z evropských fondů.

Celkem by mohlo být ve fondu až 1,3 miliardy, po doplnění prostředků soukromými investory 2 až 3 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček

Mezi obory, které by mohly fond využít, patří podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky Karla Havlíčka například nanotechnologie, biotechnologie, biomedicína i kosmický průmysl. Také genetické inženýrství, informační technologie nebo strojírenství.

Přestože jde o rizikový fond, u kterého není jistá návratnost, státem vložené prostředky by se zčásti návrátit měly. Obvykle se požaduje návratnost 30 procent.

Podle Havlíčka může státní fond rizikového kapitálu malým a středním podnikům pomoci, firmy ho ale musí být schopné a ochotné využít.

„Malé a střední firmy, pokud mají určitý nápad, anebo jsou to úplně začínající, malé firmičky, mikrofirmy, se tak musí posunout z takzvané fáze 'spin off', to je fáze nápadu, například spolupráce s univerzitou, do fáze, které se říká 'start up', což už je malá střední firma, která už má určitý rozpočet. A v této fázi obvykle firmám chybí kapitál na provoz, chybí jim kapitál na investice a malé a střední firmy mají tendenci, nebo ty mikrofirmy, si to hradit z vlastních peněz," vysvětlil ve Světě o deváté Havlíček.

Na financování z vlastních peněz ale nemusí firmám stačit peníze, a v tuto chvíli nastupuje role fondu. „Takže je třeba hledat zdroje někde jinde, a já tvrdím, že je lepší najít kvalitního investora, než se pouštět do diskuzí s bankami. Protože pokud si firma vezme investiční úvěr, bude ho muset v určitém režimu velmi rychle splácet, a to ji může stát ‚krk‘," doplnil Havlíček.

Karel Havlíček si myslí, že stát by mohl být pro firmy jako investor důvěryhodným partnerem, a proto by fond mohl být úspěšný. „Jsme v českém konzervativním prostředí, kde by malé firmičky mohly vnímat stát jakožto spoluinvestora jako velmi stabilního a důvěryhodného hráče,“ dodal ve Světě o deváté.

Naďa Bělovská, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme