Havlíček: Stát podnikatelům na Moravě uhradí 80 až 100 procent výdajů na nový majetek

Vláda se usnesla na schválení pomoci podnikatelům v oblastech zasažených tornádem. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem (za ANO) v souvislosti se čtvrteční bouří, která způsobila škody především na Břeclavsku a Hodonínsku, připravilo program Pomoc po tornádu. Podporu chystají i další resorty.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Karel Havlíček oznámil, že stát uhradí podnikatelům 80 až 100 % výdajů na nový majetek. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL) v pondělí řekl, že škody v postižených lokalitách zatím dosahují 15 miliard korun.

V rámci dotačního titulu Pomoc po tornádu bude podnikatelům podle vládních materiálů, které má k dispozici ČTK, náležet podpora minimálně 64 000 korun.

Využít budou moci také jednorázovou paušální pomoc na úklidové práce ve výši 50 000 korun.

Vláda právě schválila program MPO "Pomoc po tornádu" pro podporu podnikatelů v postižených oblastech. Uhradíme okamžitě 80-100% z vlastních výdajů na pořízení nového majetku. Max. výše podpory je 1 mil Kč. Současně poskytneme bezúročnou půjčku až do výše 45 mil Kč/firmu.

11:35 – 28. 06. 2021

5 43

Podnikatel, který je pojištěn na živelní pohromy, dostane peníze od pojišťovny a pořídí nový majetek. Dotace z programu Pomoc po tornádu se bude rovnat rozdílu mezi plněním pojišťovny a cenou nově pořízeného majetku.

Podnikatel, který není proti živelním pohromám pojištěn, dostane pomoc ve výši 80 procent ceny nově pořízeného majetku.

Domy ve čtvrtek ničila bouře i na severozápadě Čech. Nešlo o tornádo, ale jev zvaný downburst

Číst článek

Dotace bude možné použít na nákup strojů a zařízení, software zajišťující funkčnost strojů, stavební práce na technickém zhodnocení nemovitosti, dopravních silničních prostředků sloužících k podnikatelské činnosti, technických úprav výrobní linky a obdobných zařízení nebo zásob.

Za uznatelné výdaje nelze počítat například splátky půjček a úvěrů, penále, případně celní a správní poplatky.

Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) budou moci podnikatelé ze zasažených lokalit získat na obnovu či nákup nového dlouhodobého majetku bezúročnou půjčku od půl milionu do 45 milionů korun.

Příjem žádostí o dotace a půjčky by měl začít ihned, ukončen bude 30. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme