Stát podporu solárních elektráren sníží

Podpora solárních elektráren by měla klesnout. Potvrdilo to i dnešní jednání vlády, která sice i nadále počítá s pokrytím více než 13 procent spotřeby z obnovitelných zdrojů do konce roku 2020, ale stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely | Foto: ČEZ

Nastavení limitů má omezit například solární elektrárny. Problém je ale v tom, že dosud byla pravidla nastavena tak, že výrobci fotovoltaické elektřiny, kteří spustí provoz do konce letošního roku, mohou počítat s tím, že budou mít na léta dopředu garantovanou vysokou výkupní cenu.

Dnešní Hospodářské noviny uvedly, že už v příštím roce kvůli tomu možná domácnosti zaplatí za elektřinu o 15 procent víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát v příštím roce sníží podporu solárních elektráren. Téma pro analytika společnosti ENA Jiřího Gavora.

Podle analytika poradenské firmy ENA Jiřího Gavora je rapidní růst cen elektřiny doslova na pořadu dne.

„Aktuálně všichni platí 166 korun na megawatthodinu jako příspěvek obnovitelných zdrojů energie a podporu kogenerace. V příštím roce hrozí nárůst až na 700 korun,“ uvedl pro Radiožurnál Gavor a dodal:

„U průměrné domácnosti to představuje navýšení kolem 2000 korun ročně, a to při 4 megawatthodinách. U domácností s vyšší spotřebou elektřiny, konkrétně s 9 megawathodinami ročně, lze počítat s navýšením o zhruba 4500 korun. Pro domácnosti, které používají elektřinu na vytápění a jejich spotřeba se pohybuje kolem 20 megawatthodin lze počítat s 9000 – 10000 korunami navíc.“

Pro průmyslové podniky by měla nastalá situace dalekosáhlejší následky. V jejich případě se očekává nárůst cen až o 30 procent.

Podle Gavora vše patrně závisí na tom, kolik solárních elektráren se rozběhne do konce letošního roku.

„Každá elektrárna, která bude letos dokončena, má nárok na pevnou výkupní cenu podle staré legislativy, jenž je mimořádně výhodná pro fotovoltaiku.

Lukáš Vincourek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme