Stát poprvé vydává cenné papíry v eurech

Zástupci Ministerstva financí dnes vyrážejí na důležitou zahraniční cestu. Jde o propagační turné k vydání emise nových českých cenných papírů. Naše delegace bude přesvědčovat evropské bankéře, aby si koupili státní dluhopisy, a půjčili tak českému státu na zaplacení jeho dluhu. Ministerstvo financí podle mluvčího Marka Zemana čeká, že emise by mohla vynést v přepočtu kolem 30 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

"Předpokládáme, že v letošním roce bude vydána asi 1 miliarda eur. Všechny ty informace ale budeme moci sdělit až poté, kdy emise bude realizována."

Stát vydá dluhopisy v eurech vůbec poprvé. To je podle děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiřího Schwarze krok správným směrem. Dosud se totiž stát obracel při vydání dluhopisů jen na domácí banky. Ty už dnes toto privilegium ztratily a dostanou se pod konkurenční tlak zahraničních bank. "Možná, že se státu podaří získat tyto finanční prostředky za daleko výhodnějších podmínek než u nás doma, za nižší úrokové sazby. To si myslím, že je zase pro daňové poplatníky dobrá zpráva."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme