Stát připravuje pomoc lidem bez přístřeší

Nenávratným příspěvkem ve výši 150 tisíc korun hodlá stát přispět lidem, kteří kvůli povodním přišli o bydlení. Postižení občané budou moci už v nejbližších dnech žádat také o 850 tisíc korun nízkoúrokové půjčky. Obce pak mohou, jak uvedl ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, získat investiční dotace ve výši 600 tisíc korun. Zatímco půjčku dostane ten vlastník, který obnovu bytového fondu bude provádět, 150tisícový příspěvek dostane každý občan, jehož obydlí bylo povodněmi zničeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům v Karlíně | Foto: René Volfík

"Tam to testováno nebude, tam to bude každý obyvatel To znamená, ať už vlastník nebo nájemce nebo uživatel toho bytu z jiného právního důvodu. A u toho 850 tisícového příspěvku půjde pouze o to, aby nedocházelo k duplicitám z hlediska bytového fondu." Ministerstvo pro místní rozvoj počítá v průměru s 1,2 miliónu korun na každý obnovený byt po povodních.

Ministr Pavel Němec počítá i s příspěvkem na obnovu těch bytů, které nebyly úplně zničeny či nejsou určeny k demolici. "Dalším opatřením, které se týká nikoli zničeného bytového fondu, ale bytového fondu poškozeného, to znamená bytů, které jsou neobyvatelné a je třeba na nich provést nějaké stavební opravy tak tam bychom hradili 70 procent stavebních nákladů."

Pro výstavu nových domů a bytů pak má resort podle ministra Pavla Němce připravený speciální program, který počítá v průměru s miliónem korun na byt či rodinný domek. "Každý, kdo užíval byt, který byl zničen, nebo na který byla nařízena demolice, dostane částku 150 tisíc korun. Zde musím podotknout, že tento program podléhá schválení vládou. My bychom byli rádi aby vláda projednala tento 150tisícový příspěvek každému uživateli bytu, jehož byt byl zničen, ve středu."

Do té doby, než budou zničená obydlí obnovena, poskytne ministerstvo podporu obcím na zajištění náhradního ubytování. Ta je, jak uvedl šéf resortu Pavel Němec maximálně 200 tisíc na nákup či výstavbu dočasné ubytovací jednotky. Stejnou částku slibuje ministerstvo obcím i na přestavbu jiných objektů k dočasnému ubytování. "Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo program příspěvku na náklady na dočasné ubytování. Tyto příspěvky by byly hrazeny obcím a obce by za tyto peníze připravovaly pro jednotlivé postižené občany náhradní ubytování."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme