Stát prý mohl dostat za Unipetrol i třikrát víc

Stát mohl za Unipetrol získat podle kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra výrazně víc, kdyby ho neprodal polskému koncernu PKN Orlen. Pitr to prohlásil před svojí svědeckou výpovědí, ke které ho pozvali na základě žádosti polských prokurátorů čeští kriminalisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice Orlen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Celé to stejně řídili z východu, to znamená z Ruska. To se postoupně ukazuje, že vstup Lukoiolu na český trh bude zřejmý. Český stát tím, že prodával přes prostředníka, tak utržil míň peněz. Kdyby prodával přímo zájemcům z východu, tak těch peněz dostali dvakrát, možná třikrát víc. Prémii teď zinkasuje polský stát místo českého," řekl Pitr.

Podle něho byla privatizace Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen zmanipulovaná ve prospěch některých uchazečů. Pitr ale odmítl prozradit koho přesně má na mysli. Zároveň neví nic o tom, že by v této souvislosti někdo někomu nabízel nebo předával úplatky.

"O úplatcích jsem vyloženě neslyšel, ale když se někdo podívá na podmínky prvního a druhého tendru o Unipetrol, tak byly šité určitým lidem na míru," dodal Pitr.

Bývalá vláda Vladimíra Špidly nakonec prodala Polákům pertochemický holding za více než 14 miliard korun. Špidla stejně jako někteří další představitelé jeho tehdejšího kabinetu trvají na tom, že privatizace byla výhodná. Podnikatel Pitr byl spojován se společností Seta, která se při prodeji Unipetrolu chtěla stát partnerem polského Orlenu. Pitr byl v minulosti spolu s několika dalšími podnikateli pravomocně odsouzen za daňové delikty. Kvůli žádosti o obnovu procesu jim ale soud nástup trestu odložil.

Pavel Otto, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme