Stát se zaručí za úvěry Čepra

Stát se zaručí za provozní úvěry společnosti Čepro. Vláda rozhodla, že firmě, kterou vlastní Fond národního majetku, poskytne časově omezenou garanci až do výše 2,6 miliard korun. Peníze budou sloužit na provozní financování firmy. Čepro zatím u soudu odvrátila exekuci kvůli údajné pohledávce společnosti Al Batal. Ta se ale ještě může odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEPRO

Fond poskytne záruku po dobu exekučního řízení, nejpozději do 9. června 2005. "Stát samozřejmě za Čeprem stojí, stát v současné době nemůže nechat Čepro padnout," řekl po jednání kabinetu vicepremiér vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Ručení firma podle něj nyní potřebuje, protože banky chtějí kvůli možnosti exekuce za své úvěry záruky.

Jahn zdůraznil, že garance není důsledkem špatného hospodaření Čepra. "Čepro je v dobré finanční kondici a pokud by nebylo toho pokusu o exekuci a vyšetřování určité trestní činnosti, tak by v této situaci nebylo. Jinak může fungovat zcela bez podpory státu a je to pouze určitý provozní úvěr, časově limitovaný na limitovanou částku," uvedl vicepremiér.

Finanční situace Čepra se výrazně oslabila poté, co firma začala čelit soudním sporům o pohledávky ve výši více než pěti miliard korun. Na pohledávku společnosti Al Batal General Trading 2,6 miliardy korun vydal soud dokonce příkaz k exekuci. Čepru se však podařilo odvolacímu soudu prokázat, že pohledávka je fiktivní. Al Batal se chce proti zrušení exekuce odvolat.

Čepro v souvislosti s touto pohledávkou podalo několik trestních oznámení, včetně oznámení na své dva zaměstnance. Firma údajně nedostala obsílky k soudu, a ten tak o zaplacení pohledávky rozhodl bez jejího vědomí. Případ šetří policie, která zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání podvodu.

Společnost M Port uplatňuje vůči Čepru pohledávku na 13.000 tun pohonných hmot. Soud již vydal platební rozkaz na 348 milionů Kč. Čepro však i v tomto případě podalo trestní oznámení a žalobu na obnovu soudního řízení i odpor proti platebnímu rozkazu.

Čepro také čelí další pohledávce za zhruba 2,8 miliardy korun, kterou uplatňuje Tukový průmysl. Sporné pohledávky mají původ u společnosti Bena, která patřila mezi největší české obchodníky s pohonnými hmotami. Je podezřelá ze způsobení největšího celního úniku v historii České republiky.

Společnost Čepro, jejímž zakladatelem a jediným vlastníkem je Fond národního majetku, se zabývá zejména přepravou a skladováním ropných produktů. S loňskými výnosy zhruba 26 miliard korun patří k nejvýznamnějším českým průmyslovým podnikům.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme