Stát tratí stamilióny na nevybraných pokutách

O stovky miliónů korun přichází ročně stát na nevymožených pokutách uložených různými správními orgány. Vyplývá to ze závěru Nejvyššího kontrolního úřadu, který kontroloval vybírání pokut za rok 1998 a první polovinu roku 1999. Za rok 1998 se podle prezidenta NKÚ Lubomíra Voleníka zvýšily nezaplacené pokuty u kontrolovaných úřadů o 284 miliónů korun. Nárůst je zřetelný především u pokut dopravních, které většinou řidiči na místě nezaplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NKÚ zjistil, že v době kontroly rozesílaly finanční úřady výzvy k zaplacení nezaplacených pokut uložených v roce 1998, přičemž ještě nebyly zaplacené pokuty z roku 1995. Nedostatky ve vymáhání pokut nalezl i u České obchodní inspekce nebo České zemědělské a potravinářské inspekce. Celkový stav nedoplatků překročil koncem roku 1998 jednu miliardu korun.

NKÚ proto doporučuje přísnější zákonnou úpravu. Odkazuje na příklad Rakouska; nezaplatí-li tam řidič pokutu na místě, může policie zabavit věci v hodnotě uložené pokuty. Nedostatky zjistil NKÚ i v dělení kompetencí, kdy jeden úřad pokutu ukládá a jiný vymáhá. V důsledku dělené správy kompetencí se vymáhacím orgánem stávají většinou finanční úřady, u nichž leckdy není zákonné oprávnění jasné.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme