Stát vybral loni na daních o 9,5 miliardy více než za předchozí rok. Učí se prý efektivitě

Český stát vybral v loňském roce na daních rekordní sumu 558 miliard korun, což je o 9,5 miliardy více než v roce 2010. Zvýšila se částka vybraná na DPH, na darovací dani i na dani z příjmu fyzických osob. Ve zvyšování daňových příjmů do státního rozpočtu chce přitom premiér Petr Nečas pokračovat i nadále. Zvýšit se podle jeho slov má například daň z přidané hodnoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankovky a kalkulačka | Foto: Ladislav Bába

Partner daňového oddělení ve společnosti Mazars Petr Frisch se domnívá, že vyšší výnos z daní je způsoben třemi faktory – faktickým zvýšením daní, větší odpovědností daňových poplatníků při výpočtu a odvodu daní a větší efektivitou státu ve výběru a správě daní.

„Například již několik let platí v Evropské unii úroková směrnice, podle které zahraniční banka informuje český finanční úřad o úrocích, které český rezident zahraničí má. Úřad to potom může vybrat. A to se teď děje čím dál častěji, takže to určitě pomohlo,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Partner daňového oddělení ve společnosti Mazars Petr Frisch byl hostem Světa o deváté Rádia Česko

Petr Nečas včera ve vysílání České televize oznámil, že k udržení plánovaných schodků veřejných financí bude zapotřebí růst obou sazeb DPH o jeden procentní bod. Sazby by se tak zvýšily na 15 a 21 procent.

Aby ministerstvo dosáhlo plánovaných schodků v příštích letech, potřebuje buď uspořit, anebo vybrat dodatečně až 42 miliard v roce 2013 a 84 miliard v roce 2014, upozorňuje Frisch. Samotné zvýšení DPH tak podle něj nebude dostatečné, protože výnos s vyšší sazbou klesá.

„Letos jsme zvýšili základní sníženou sazbu z 10 na 14 procent, očekává se výnos v řádu několika desítek miliard korun. Další zvýšení ze 14 na 15, z 20 na 21 už přinese jenom nějakých 15–18 miliard. Domnívám se, že další zvyšování už by bylo kontraproduktivní a už bychom se dostávali k mezní hranici, nad kterou už při vyšší sazbě vyšší daně nevybereme,“ říká Frisch.

Ve hře je také progresivní zdanění, tedy zdanění bohatých nebo zvýšení daní pro firmy, které prosazuje především opozice.

Daňová správa loni vybrala na daních 558 mld. Kč, meziročně více

Barbora Kreuzerová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme