Stát vybral od osob samostatně výdělečně činných méně, než plánoval

Stát loni vybral z daně z příjmu od osob samostatně výdělečně činných zhruba o polovinu méně, než plánoval. Celkem státní pokladna získala 2,9 miliardy korun. Plán byl přitom o 2,6 miliardy vyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze - české bankovky | Foto: Ladislav Bába

Hlavním důvodem proč se nepodařilo vybrat více peněz, je podle šéfa Generálního finančního ředitelství Jana Knížka nastavení výdajových paušálů.

„Prvotním problémem jsou pořád procenta paušálů. Diskuse by měla být věcná, bez nějakých emocí, pouze o tom, jak tu hranici nastavit. Jestli ta daň někdy v roce 2005 dávala přes 20 miliard korun, tak v tuto chvíli 2,9 miliard, takže se nám nůžky pěkně rozjely,“ řekl České televizi Knížek.

Kvůli výši výdajových paušálů, které se využívají k výpočtu daní, se v tomto týdnu rozhořel spor mezi premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalousek. Druhý jmenovaný chce snížit paušály na úroveň roku 2005, ministerský předseda s tím nesouhlasí.

Igor Maňour, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme