Stát vymáhá po ČSOB téměř 27 miliard u arbitrážního soudu

Ministerstvo financí zažalovalo Československou obchodní banku u arbitrážního soudu v Paříži o téměř 27 miliard korun. Zároveň odmítlo u soudu požadavek banky na zaplacení 1,7 miliardy korun jako dlužné částky za transakce související s převodem IPB. Dnes to oznámil ministr financí Miroslav Kalousek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSOB | Foto: Jan Rosenauer

Ministerstvo tak reaguje na žalobu, kterou k arbitrážnímu soudu v Paříži podala ČSOB. Domáhá se v ní proplacení jedné miliardy a 700 miliónů korun jako dlužné částky za transakce související s převodem IPB. Jde o jednu pohledávku za zkrachovalou firmou J.Ring podnikatelů Antonína Charouze a Jaroslava Roušala.

Český stát to odmítá. Před časem navrhl ministr Kalousek bance řešení formou dohody o takzvané nulové variantě. Nedostal ale odpověď. Státu vypršel termín na odpověď pařížskému soudu, a tak kromě odpovědi podal i vlastní žalobu.

Částka 27 miliard korun je podle ministra Kalouska rozdílem mezi tím, kolik peněz dosud očištění IPB stálo a hodnotou banky. "Do těchto dnů stát vyplatil Československé obchodní bance více než 150 miliard korun v rámci těchto garančních smluv. Jsme přesvědčeni, že to, co bylo vyplaceno nad nulu, by mělo být vráceno," řekl Kalousek.

ČSOB své stanovisko k novému kroku ministerstva financí teprve připravuje.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme