Stát zatím nevypoví dohodu s USA o ochraně investic

Česko zatím dohodu se Spojenými státy o podpoře a ochraně investic nevypoví. Další jednání se zástupci Washingtonu mají proběhnout v průběhu měsíce. Ministerstva financí a zahraničí navrhovala, aby stát platnost smlouvy z roku 1991 ukončil. Snížila by se tak rizika arbitráží, kterým Česko řadu let čelí. Dohoda je totiž pro stát nevýhodná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Bauhaus v Brně-Ivanovicích už je hotový včetně parkoviště

Nový Bauhaus v Brně-Ivanovicích už je hotový včetně parkoviště | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Česká republika začala už před dvěma roky vypovídat dvoustranné dohody o ochraně investic se zeměmi Evropské unie. Teď přišla na řadu i smlouva se Spojenými státy. O změnu jejích podmínek se stát snaží už řadu let.

Podle náměstka ministra financí Tomáše Zídka zástupci Spojených států nechtěli přistoupit na navrhované změny a pro Českou republiku by bylo podle něho lepší dohodu vypovědět. Kvůli nevýhodným smlouvám o ochraně investic země v uplynulých letech čelila řadě arbitráží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Tomáše Medka o ochraně investic ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Velké množství těch sporů se samozřejmě týkalo této bilaterální smlouvy o ochraně investic se Spojenými státy, která umožňuje těm investorům zvolit pro ně co možná nejvýhodnější mechanismus řešení sporu,“ vysvětluje advokát Miloslav Petrů z advokátní kanceláře Kocián-Šolc-Balaštík.

„Smlouva se Spojenými státy obsahuje dle mého soudu nezvykle velké množství výjimek z toho jejího režimu,“ dodává.

Dokument přitom chrání i nepřímé investice.

„Ten investor může být i ze třetího státu, nemusí to tedy být americký investor, ale postačí, když tohoto investora nepřímo kontroluje americký investor,“ říká Miloslav Petrů.

Ochrana před spekulanty

Smlouvu o ochraně investic tak mohou zneužít i spekulativní investoři, kteří rovnou počítají s tím, že se státem do sporu půjdou.

„Nikdy nezabráníte tomu, aby mezi těmi investory byl někdo s čistě spekulativními úmysly, který chce krátkodobě investovat, přelít svůj kapitál do České republiky a ta jeho investice vlastně spočívá v tom rozhodčím řízení, kdy se díky třeba i schopnějším právníkům, větším možnostem finančním domůže toho, že tu arbitráž vyhraje,“ popisuje advokát.

Proti Česku v současné době probíhají tři arbitrážní řízení. Další se ale připravují. Novou arbitráž o 2,24 miliardy korun chystá například společnost Bauhaus, a to kvůli zastavenému projektu hobbymarketu v Brně-Ivanovicích.

Stát v minulosti prohrál řadu sporů, mimo jiné se společností CME, japonskou bankou Nomura nebo holandskou cukrovarnickou společností Eastern Sugar. V posledních letech se ale úspěšnost státu v arbitrážních sporech rychle zvyšuje.

Případné vypovězení dohody o ochraně investic se Spojenými státy by podle expertů mohlo mít dopad i na diplomatické vztahy obou zemí. Svou roli v tom ale může hrát i snaha Američanů podílet se na dostavbě Temelína.

Tomáš Medek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme