Stát zemědělcům odpustí až 70 % z půjčených peněz

Vláda dnes schválila návrh ministra zemědělství Jana Fencla na odpuštění 70 procent (respektive 50 procent) z půjček a návratných finančních výpomocí, poskytnutých na rozvoj zemědělské výroby, a odpuštění 40 procent u nezemědělské výroby. Původní hranice představovala u zemědělské výroby 50 procent (respektive 30 procent) a u nezemědělské produkce 20 procent. Vláda zároveň schválila rozložení a odložení splátek půjček a návratných finančních výpomocí z let 1991 až 1995 o další jeden až tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Půjčky a návratné finanční výpomoci poskytoval stát zemědělcům a zpracovatelům v letech 1991 až 1995. Již v roce 1993 se však začaly vyskytovat problémy s dodržováním stanovených splátek v důsledku nízkého zhodnocení kapitálu. V roce 1995 proto vstoupil v platnost předpis MZe a MF, podle nějž příjemci výpomocí mohli v případě plnění daných podmínek požádat o rozložení a odložení splátek o jeden až tři roky a o případné 20procentní odpuštění plateb. Předpis zároveň stanovil dvouprocentní úrok z nesplacené částky.

Ministerstva dále v roce 1997 zvýšila tento odpustek pro zemědělskou výrobu na 50 procent pro žadatele, kteří po dobu splatnosti nepochybili a na 30 procent pro ostatní zemědělské žadatele.

Stát tak zapůjčil zemědělcům a zpracovatelům zhruba 7,2 miliardy Kč, přičemž splátky půjček a návratných finančních výpomocí představují k 30. červnu částku 2,3 miliardy Kč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme