Stát znovu vydává dluhopisy pro občany, k dostání budou od 13. května

Ministerstvo financí nabízí už počtvrté státní spořicí dluhopisy. Občané, města nebo neziskové organizace si je budou moci objednávat od 13. do 31. května. Celkem ministerstvo plánuje prodat v rámci jarní emise dluhopisy za 10 až 20 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek představuje státní dluhopisy | Zdroj: ČTK

K dispozici budou stejné typy dluhopisů jako dříve. Od letošního roku ale platí jedna podstatná změna - nově majitelé zaplatí z výnosů daň.

„Základ daně z jednoho kusu se již nezaokrouhluje, to znamená všechny výnosy z těchto dluhopisů budou zdaněny srážkovou daní 15 procent," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kvůli zdanění podle něj ministerstvo přizpůsobilo u dluhopisů výnos. "Dluhopisy tak zůstávají pro občany stále stejně výhodné," podotkl Kalousek s tím, že dříve vydaných dluhopisů se zdanění netýká.

Například roční výnosnost u diskontovaného dluhopisu před zdaněním je 1,7 procenta. U prémiového dluhopisu zhruba 2,5 procenta. A to za předpokladu, že si zájemce koupí dluhopisy v hodnotě vyšší než 100 tisíc korun.

Zájemce o spořicí dluhopisy by zdanění výnosů podle odborníků nemělo odradit. Například podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka není atraktivita dluhopisů příliš závislá na zdanění jako spíše na výnosnosti.

V minulosti byl o dluhopisy zájem poměrně velký, což lze podle ekonomů interpretovat tak, že lidé se nebojí se státem obchodovat. V předchozích třech vlnách si státní spořicí dluhopisy za více než 56 miliard korun koupilo 68 tisíc lidí a 270 institucí.

Bezpečná investice

„Hlavně jde ale o to, že investoři do českých státních dluhopisů hledají bezpečnou investici. Tomu ovšem odpovídá i nízký úrok. Nezanedbatelnou výhodou je i absence měnového rizika. Na českém trhu totiž není příliš mnoho bezpečných investičních příležitostí v českých korunách,“ říká analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu.

Také analytik společnosti Next Finance Jiří Cihlář očekává, že zájem o dluhopisy bude i tentokrát velký. Pro drobné investory jsou totiž státní dluhopisy relativně bezpečným přístavem.

„Poslední emise ukázala, že mnoho lidí i institucí v současné nejisté době rezignuje na vyšší výnos, a sází proto na relativně bezpečné státní dluhopisy. Předpokládám proto, že poptávka výrazněji klesat nebude,“ míní Cihlář.

Státní spořící dluhopisy si mohou koupit nejenom občané, ale také třeba nadační fondy, občanská sdružení kraje nebo města.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme