Stát zřejmě energetiku ani napodruhé neprodá

Vláda zřejmě ani na druhý pokus ČEZ a šest distribučních společností neprodá. Ve vysílání ČRO 1 - Radiožurnálu to nevyloučil premiér Miloš Zeman. Fond národního majetku sice oficiálně potvrdil, že privatizační komise projednala nabídky na privatizaci elektroenergetiky od francouzské společnsoti Electricité de France a italsko-španělského konsorcia Enel/Iberdrola, podle Zemana ale vláda s prodejem nespěchá a stejně jako v případě Telecomu může privatizaci odložit a počkat na výhodnější nabídku. Rozhodnutí kabinetu se očekává ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrické vedení

"Po úspěšné privatizaci plynárenství, která vynesla přes 130 miliard korun, není česká vláda v situaci prosebníka. Není v situaci toho, kdo by za každou cenu chtěl prodávat elektroenergetiku," řekl Zeman Radiožurnálu. Pokud vláda ČEZ a šest distribučních firem skutečně prodá, pak jedině za ekonomicky výhodnou cenu, kterou odhadla na minimálně 200 miliard korun, zopakoval premiér. "Vůbec nic, stejně jako v případě Telecomu, bude-li ta cena opět nevýhodná, se nestane, když se prodej odloží," dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Vláda může odložit prodej elektroenergetiky

Zprávu o tom, že komise navrhla vládě privatizaci české elektroenergetiky zrušit, přináší i dnešní Mladá fronta DNES s odvoláním na zdroje přímo z komise. Francouzi totiž údajně nabídli 213 miliard korun, ale požadovali dlouholetý splátkový kalendář a měli řadu výhrad k podmínkám. Druhý zájemce nabídl stejně jako v prosince, tedy asi 136 miliard.

Odborníci označují částku 200 miliard korun, kterou požaduje vláda, jako nereálnou. Podle analytika společnosti Wood and company Tomáše Karbana se reálná částka za český elektroenergetický sektor pohybuje okolo 150 miliard korun. "Nicméně je zde jistá šance, že některý ze dvou zbývajících kandidátů bude ochoten nabídnout až 200 miliard s tím, že ale předpokládám jistou formu splátkového kalendáře, kdy by potom současná hodnota, když by se oněch 200 muliard diskontovalo, byla v úrovni 150 miliard, které například nabízela v prvním kole firma Enel," uvedl Karban.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme