Statisíce lidí opustily Pobaltí. Ekonomická krize je přinutila hledat si práci v zahraničí

V Pobaltí přibývá rozvrácených rodin, spoustu dětí vychovávají prarodiče, protože otec s matkou pracují v cizině. Důvod? Může za to ekonomická emigrace, která je momentálně největším problémem Litvy a Lotyšska. Za prací do zahraničí odešly statisíce lidí a nevidí důvod, proč by se měly vracet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uličky a chrámy ve Vilniusu | Foto: Martin Dorazín

Na první pohled na v Litvě nebo sousedním Lotyšsku nevypadá, ale tak masivní vlnu emigrace zažily pobaltské státy jen během války. Za posledních dvacet let opustilo například Litvu kvůli práci 800 tisíc lidí.

„Problém ekonomické emigrace v Pobaltí. Mluví se o tom denně. Vláda tady v Litvě ale zatím neví, jak odchod lidí do zahraničí přibrzdit,“ říká redaktor litevského rozhlasu. „Máme hned několik pořadů, které se ekonomické emigraci věnují. Naši reportéři se rozjeli do zemí, kde si tisíce Litevců našly práci. Mluví s nimi a zjišťují, jak se jim opravdu daří,“ dodává novinář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč statisíce lidí opouštějí Pobaltí, zjišťoval zpravodaj ČRo Petr Vavouška

Vlády Lotyšska a Litvy si zatím s tak masivní, ochodem svých obyvatel neví moc rady. „Připravili jsme už řadu projektů, pomocí kterých chceme nalákat lidi zpět. Chceme například opravit obytné domy, aby bylo více cenově dostupných bytů,“ slibuje litevský premiér.

Ale ekonom Morten Hansens si myslí, že tato motivace je hodně slabá. „Ta růžově to nevidím. Lotyšsko i Litva jsou chudší země než řada jiných západoevropských států. Bytová politika nebude tím, co lidi přinutí k návratu domů,“ vysvětluje ekonom.

„Chceme také podporovat zemědělství. Lidem, kteří odešli za prací do zahraničí, chceme nabídnout takové podmínky, aby je to nalákalo zpět a věnovali se například živočišné výrobě,“ říká předseda litevské vlády.

Odcházejí mladí s vyšším vzděláním

Jenomže do zahraničí odešli z Litvy podle průzkumu většinou mladí lidé do pětatřiceti let. Většina z nich má vyšší vzdělání, rolníci z nich asi nebudou. „Mladí podnikatelé, mladí vědci, lékaři – ti všichni tvrdí, že v Litvě žádnou zajímavou a dobře placenou práci nenajdou. A tak odcházejí do zahraničí,“ doplňuje litevský novinář.

A podobný problém mám i Lotyšsko. Během posledních pěti let vyrazilo do světa přes sto tisíc obyvatel. „Plánů je hodně, vláda slibuje vytvoření spousty pracovních míst, ale samotní Lotyši tomu moc nevěří. Stěží se tady najde práce pro desítky tisíc lidí, kteří by se chtěli vrátit,“ myslí si novinářka Tatiana Kovalenková.

„A je vůbec otázkou, jestli naše vláda může lidem garantovat to, že po návratu do Lotyšska dostanou stejné sociální jistoty a platy, jaké mají teď v cizině,“ doplňuje. Politici se samozřejmě hodně snaží, aby přitáhli lidi zpět. „Ale zatím jím nemají velice, co nabídnout. V porovnání se západními zeměmi jsme na tom hůř a je logické, že se lidé zatím vracet nechtějí,“ uzavírá ekonom.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme