Statistici zveřejní průměrnou mzdu ve třetím čtvrtletí

Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí roku zvýšila zhruba o dvě procenta na necelých 24 tisíc korun. Odhadují to analytici. Přesná čísla dnes zveřejní Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

„V dynamice průměrných mezd nedojde v České republice k velkým změnám. Odhaduji, že o dvě až 2,3 procenta. Růst ve třetím kvartálu bude tažen především růstem v soukromé sféře. Státní sféra a veřejní zaměstnanci by měli trochu zaostávat. Vedle toho bude zvolňovat dynamika reálné mzdy, a to kvůli rostoucí inflaci,“ předpovídá ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Dodává, že v porovnání s Německem u nás platy ve třetím čtvrtletí rostly pomaleji.

„Na německém trhu práce dochází k trochu rychlejšímu zlepšování situace. V Česku vidíme stagnaci nezaměstnanosti na poměrně vysokých úrovních,“ říká Jan Bureš.

V Německu podle jeho slov dochází v posledním půlroce systematicky k poklesu míry nezaměstnanosti a k vylepšování situace na trhu práce, což se odráží i v poměrně svižném růstu mezd a odměn.

Tomáš Medek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme