Státní dluh ČR se loni zvýšil o téměř 179 miliard

Zadlužení České republiky rychle roste. V loňském roce se státní dluh zvýšil o téměř 179 miliard na 1 bilion a 178 miliard korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Každý Čech tak aktuálně dluží v přepočtu více než 112.000 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Alarmující je především tempo zadlužování, které se výrazně zrychluje. Připomeňme, že zatímco předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard, letos zadlužení stouplo o téměř 179 miliard.

V letošním roce si chce ovšem ministerstvo financí půjčit 280 miliard korun a v roce 2011 dokonce téměř 306 miliard. Vyplývá to alespoň ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zadlužení České republiky hovořili Aleš Michl a Tomáš Cahlík ve Světě o třetí na Rádiu Česko

Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ovšem není snadné říci, jaká výše státního dluhu je už pro stát riziková. Žádná učebnicová poučka na to totiž neexistuje.

"Čili nejhorší je, že strašně těžko se to hodnotí. A všechno závisí na tom, kdy obchodníci, investoři si přestanou kupovat naše dluhopisy, kdy ztratí důvěru v českou ekonomiku. O tom to všechno je," upozornil Michl v rozhovoru pro Rádio Česko.

Zadlužení bude podle něj dál šplhat. Česká republika tím vysílání špatný signál nejen směrem k investorům, ale i svým občanům. "A to proto, že se tady zatím nenašla žádná politická generace, která by si dala za cíl vyrovnaný rozpočet," řekl Michl.

S ohledem na výsledky voleb a současné volební preference se zdá, že nárůst státního dluhu veřejnost nijak zvlášť neznepokojuje. Tomáš Cahlík z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy to vysvětluje tím, že veřejnost je na špatné zprávy zvyklá, a hned tak ji proto něco nevyděsí.

"Myslím si, že veřejnost začne reagovat až tehdy, až důsledky pocítí na vlastní kůži, a to potom může být skutečně bolestivé. Samozřejmě, pokud má člověk ekonomické vzdělání, tak má i větší představivost, co se týče možných nebezpečí státního dluhu, a reaguje trochu jinak," uvedl Cahlík na Rádiu Česko.

Marika Táborská, Martin Křížek, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme