Státní dluh dosahuje 60 tisíc na obyvatele

Státní dluh se na konci roku mírně zvýšil na téměř 593 miliard korun. Podle ministerstva financí byl dluh proti třetímu čtvrtletí vyšší o více než tři a půl miliardy. V přepočtu na obyvatele dosahuje bezmála 60 tisíc korun. Stát svůj dluh stále více financuje dluhopisy s delší dobou splatnosti, naopak podíl krátkodobých dluhopisů i pokladničních poukázek poklesl na čtvrtinu. Resort financí tak splnil cíl, který si na loňský rok vytkl. Cílem vlády je využít nízkých úrokových sazeb a ušetřit na úrocích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Podle analytika Davida Marka sice výše dluhu není závratná, nebezpečné je ale tempo zadlužování našeho státu. Jen za posledních 12 měsíců se totiž státní dluh zvýšil o pětinu. "Kromě toho podstatná část závazů českého státu je kryta v jiných částech veřejného dluhu než ve státním dluhu, takže zadlužení České republiky už dnes není nízké, ale řekněme, že je stále ještě přijatelné. Problematické je, že velmi rychle roste, a rizikem do budoucna jsou především výdaje v sociální oblasti, financování penzí a zdravotní péče, které by mohly státní i celkový veřejný dluh posunovat k vyšším metám raketovou rychlostí."

Markéta Kaclová, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme