Státní dluh klesl na 1,6 bilionu korun, přebytek rozpočtu přesáhl 17 miliard

Státní dluh za tři čtvrtletí letošního roku klesl o 3,3 miliardy korun na 1,61 bilionu korun. Je to nejnižší výše dluhu od roku 2011, informovalo v pondělí ministerstvo financí. Přebytek státního rozpočtu ke konci září naopak stoupl na 17,4 miliardy korun ze srpnových 15,6 miliardy korun. Loni v září skončil rozpočet s přebytkem 82,3 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Poklesem státního dluhu se podle očekávání ministerstva financí vyrovnal jeho krátkodobý nárůst v průběhu letošního roku, když resort využil mimořádně příznivých podmínek na trhu při prodeji krátkodobých státních dluhopisů, a to někdy i za záporný úrok.

Na každého Čecha tak nyní hypotetick připadá dluh zhruba 152 tisíc korun. Ministerstvo financí v současnosti eviduje státní dluhopisy a přijaté úvěry, se kterými nejsou a nebudou spojeny žádné úrokové výdaje, za 276,3 miliardy korun. To představuje 17,2 procenta státního dluhu. Na konci roku 2016 tyto dluhopisy činily 12 procent dluhu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Přebytek státního rozpočtu přesáhl 17 miliard

Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informoval resort financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl ke konci září meziročně o zhruba 84 miliard korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy unijních peněz. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci září v přebytku jedna miliarda korun a loni ke konci září ve schodku 7,2 miliardy korun, uvedlo MF.

Ke konci září příjmy rozpočtu meziročně klesly o 25 miliard na 940,1 miliardy korun. Výdaje stouply o 39,8 miliardy na 922,7 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 30,1 miliardy na 500,9 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme