Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy. Na každého Čecha spadá 160 800 korun

Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v letošním roce, uvedlo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 160 800 korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze | Foto: Licence Public domain CC0

Ve srovnání s prvním čtvrtletím státní dluh ke konci června klesl o zhruba 19 miliard korun. „Ministerstvo financí využilo příznivých podmínek v prvním pololetí a předfinancovalo téměř tři čtvrtiny korunových splátek státního dluhu v letošním roce,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Státní dluh stoupl za první čtvrtletí o 109,6 miliardy. Na každého Čecha připadá 162 600 korun

Číst článek

Pohyb nominální výše státního dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je podle něj běžný jev a nevypovídá o trendu zadlužování země. Dlouhodobě podle ministerstva státní dluh klesá.

„Skutečnost, že se v absolutním vyjádření daří držet dluh stabilizovaný, je poměrně příznivá. Vzhledem k růstu ekonomiky pak způsobuje, že relativně, v poměru k HDP, úroveň tuzemského zadlužení klesá,“ upozornil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Vláda by podle něj měla být ambicióznější a využít stále ještě poměrně příznivých podmínek k další konsolidaci zadlužení. „O to větší prostor pak v době citelnějšího ekonomického útlumu bude mít k rozpočtové stimulaci ekonomiky,“ dodal.

Výši dluhu ke konci června podle ministerstva financí ovlivnilo například předfinancování červencové splátky dluhopisů za 70 miliard korun. Během druhého čtvrtletí resort splatil dluhopisy za 80,9 miliardy korun. Celkově ministerstvo v pololetí prodalo střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v domácí měně za 181,8 miliardy korun.

Ministerstvo financí v pololetí také vydalo podle českého práva dluhopisy v eurech, celkově prodalo dluhopisy za 735 milionů eur (18,8 miliardy korun), jejich průměrný výnos je přitom záporný.

Záporný úrok znamená, že investoři v podstatě platí státu za to, že mu půjčili peníze.

„Dne 18. července se uskutečnila další aukce Státního eurodluhopisu, kdy ministerstvo financí prodalo dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 165 milionů eur (4,22 miliardy korun) s rekordně nejnižším výnosem minus 0,36 procenta ročně,“ uvedl v pátek úřad.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme