Státní dluh se vyšplhal k 345 miliardám

Státní dluh České republiky loni vzrostl o 56 miliard korun na celkových 345 miliard. Dohromady s dluhem zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů přesáhl veřejný dluh 418 miliard korun. To představuje pětinu hrubého domácího produktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Co dluh způsobilo, vypočítává mluvčí ministerstva Vladimíra Říhová. "Růst státního dluhu je způsobován především rozpočtovými schodky, pokud jsou kryty novými výpůjčkami. V roce 2001 tyto výpůjčky zahrnovaly zejména vydání dluhopisů k úhradě ztráty Konsolidační banky za rok 1999 a 2000 ve výši 27, 6 miliard korun. Byly vydány dluhopisy ke krytí výplaty náhrad pro kampeličky ve výši 5 miliard korun a byly vydány dluhopisy na částečnou náhradu škod zemědělským subjektům, které byly postiženy suchem, ve výši 4, 15 miliard korun. V průběhu roku 2001 se tedy dluh zvýšil o 19,3 procenta."

Jak upozornil Petr Zahradník - analytik společnosti Conseq finance loni na rozdíl od předchozích let rostly státní záruky. "Jestliže v minulosti se hovořilo o tom, že hlavním důvodem růstu státního dluhu jsou operace provedené předchozími vládami, otázka vládních záruk je zejména vyvolaná stávající vládou, nicméně v mezinárodním porovnání je výše státního dluhu relativně velmi nízká. Drtivá většina členských zemí Evropské unie má minimálně dvojnásobnou výši vládního zadlužení, ošem trend vývoje českého vládního dluhu je negativní právě v tom smyslu, že dynamika je tak silná, jaká je."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Zahradník o státním zadlužení

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme