Státní podpora stavebního spoření klesne, novelu podepsal prezident

Prezident Václav Klaus podepsal novelu, která omezuje státní podporu stavebního spoření. Jde o poslední ze čtyř vládních úsporných zákonů. První tři Klaus podepsal v úterý. ČSSD chce kvůli novele podat ústavní stížnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba

Stavba | Foto: Tomáš Adamec

Podpora za letošní rok se bude zdaňovat 50 procenty. V dalších letech pak příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, maximálně to budou dva tisíce korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření.

Předloha, která snižuje státní podporu stavebního spoření, má státu přinést příští rok zhruba šest miliard korun. O rok později by měl stát uspořit částku mezi 6,5 a 8,5 miliardy korun. Celkem chce vláda pomocí čtveřice zákonů ušetřit příští rok 35 miliard korun.

Koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) se úspornými opatřeními snaží zajistit úspory ve státním rozpočtu, aby jeho schodek nepřesáhl 135 miliard korun. V Poslanecké sněmovně se je ale podařilo přijmout jen za použití stavu legislativní nouze, Senát je schválil 12. listopadu.

ČSSD napadne novelu ústavní stížností

ČSSD už má podle svého šéfa Bohuslava Sobotky připravenu ústavní stížnost a podá ji, jakmile norma vyjde ve sbírce zákonů. Jednou z věcí, které sociálním demokratům vadí, je právě vyhlášení stavu legislativní nouze, podle nich pro to nebyl žádný důvod.

„Současně se nám nelíbí, že vláda krátí příspěvek u stavebního spoření u stávajících platných smluv, které mají občané na základě zákona podepsané se stavebními spořitelnami. Do třetice nesouhlasíme s tím, co vláda prosadila, a to je zpětné zdanění příspěvku za letošní rok. Podkládáme takový postup vlády za protiústavní,“ uvedl Sobotka.

Podle ministerstva financí je však předloha v souladu s právem.

Martin Hromádka, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme