Státní rozpočet 2001: Deficit téměř 68 miliard korun

Státní rozpočet České republiky skončil v loňském roce podle předběžných údajů se schodkem 67,7 miliardy korun. Příjmy rozpočtu dosáhly 626,22 miliardy a výdaje 693,92 miliardy. Ve čtvrtek to oznámil ministr financí Jiří Rusnok. V roce 2000 vykázal rozpočet schodek 46,06 miliardy korun. Rozpočet na loňský rok byl původně schválen s deficitem 49 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Kvůli dodatečně přijatým dluhopisovým zákonům poté ministerstvo financí schodek odhadovalo na 95 miliard. Na letošní rok sněmovna schválila rozpočet se schodkem 46,2 miliardy korun.

Schodek rozpočtu je tak tedy asi o 20 miliard nižší než odhad resortu financí po přijetí dluhopisových zákonů během roku 2001. Ministr financí Jiří Rusnok byl proto s konečným výsledkem spokojený a hlavní příčinu snížení deficitu vidí v oblasti státních výdajů. "Zejména jsme emitovali nižší sumu dluhopisů ve prospěch ztráty Konsolidační banky z roku 2000, protože velkou část této ztráty pokryjí výdaje Fondu národního majetku," připomněl ministr. Pokud jde o ztrátu z roku 99, tam jsme emitovali místo 36 miliard jen 24."

Státní dluh loni vzrostl o 56 miliard na 345 miliard korun. Jeho podíl na hrubém domácím produktu tak stoupl na 16 procent. Státní dluh je součástí veřejného dluhu spolu s dluhem zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme