Nejhorší výsledek za poslední čtyři roky. Rozpočet byl loni ve ztrátě 28,5 miliardy korun

Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun. V roce 2018 vykázal státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom v pátek informovala ministryně financí Alena Schillerová za ANO. Výsledek státního rozpočtu za loňský rok je nejhorší za poslední čtyři roky. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 40 miliard korun.

Praha (Aktualizováno: 15:24 3. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová za ANO informovala o loňském rozpočtu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Po celý uplynulý rok jsme podporovali hospodářský růst, důvěru v ekonomiku i životní úroveň obyvatel. Výrazným způsobem jsme pomohli k nárůstu celkové mzdové úrovně v zemi a navíc jsme proinvestovali o 17 miliard korun více, než stanovoval rozpočet,“ řekla Schillerová.

Veřejné finance jako celek by měly podle Schillerové i za loňský rok vykázat mírný přebytek kolem 0,3 až 0,4 procenta HDP. Předloni veřejné finance vykázaly přebytek 1,1 procenta. „Všechny závazky vůči EU tak plně naplňujeme a dodržujeme, čímž patříme ke špičce v rámci zemí EU,“ uvedla.

Jde o úhel pohledu, říká ministryně

Ministerstvo financí informovalo, že loni plnění vládních priorit vedlo k meziročnímu růstu výdajů na důchody o 38 miliard korun, výdajů na platy ve veřejném sektoru o více než 30 miliard korun, investičních výdajů o 23 miliard korun a výdajů na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun.

Schodek letošního rozpočtu bude podle Schillerové kolem 30 miliard. Opozice výsledek kritizuje

Číst článek

„Je to sice nejhorší výsledek rozpočtu za poslední čtyři roky, jde ale o úhel pohledu. Já říkám, že jde o čtvrtý nejlepší výsledek za posledních 20 let,“ dodala.

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply meziročně o 119,3 miliardy korun na 1523,2 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu vzrostly o 150,8 miliardy na 1551,7 miliardy korun.

„Ani v posledním měsíci roku se nepodařilo dohnat původně plánované daňové příjmy státní pokladny, když výběr daní zaostal za plánem o 11 miliard korun. Na tomto manku se nejvíce podílel výběr DPH, kde chybělo 6,5 miliardy korun, a pojistného na sociální zabezpečení, kde se nevybralo téměř pět miliard korun,“ upřesnil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Výdajová strana se podle něj vyvíjela v souladu s plánem, když investiční výdaje převýšily rozpočet o necelé tři miliardy, zatímco běžné výdaje o 16 miliard korun.

Rostou příjmy z DPH

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o zhruba čtyři procenta na 291,3 miliardy korun. Byly ale nižší než plán Ministerstva financí. Důvodem bylo podle úřadu například zavedení nižší sazby DPH na pravidelnou hromadnou dopravu. Rozpočet navíc počítal loni se spuštěním třetí a čtvrté vlny, která bude ovšem spuštěna až letos v květnu.

Výběr spotřebních daní včetně tzv. energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření meziročně klesl o 0,3 procenta na 158,7 miliardy korun. Za meziročním poklesem stálo podle Ministerstva financí především inkaso spotřební daně z tabákových výrobků.

Prezident podepsal schodkový státní rozpočet. Má ale výhrady například k podpoře obnovitelných zdrojů

Číst článek

Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládáno na sociální dávky. Loni na ně šlo 602,1 miliardy korun, což je meziroční růst o 8,2 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody.

Kapitálové, tedy investiční výdaje rozpočtu loni stouply o 22,8 miliardy na 139,3 miliardy korun. Z celkové částky bylo 70,8 miliardy korun určeno na investice bez využití peněz z EU a dalších finančních mechanismů.

Po očištění vlivu peněz z Evropské unie a finančních mechanismů vykázal loni státní rozpočet schodek 27,7 miliardy korun. Za rok 2018 to byl schodek 3,5 miliardy korun. Na letošní rok rozpočet počítá opět se schodkem 40 miliard korun. V roce 2017 skončil státní rozpočet ve schodku 6,2 miliardy korun a v roce 2016 stát hospodařil s přebytkem 61,8 miliardy korun.

Ministryně financí Schillerová také na tiskové konferenci uvedla, že plánuje navrhnout změny v daňovém balíčku pro rok 2021. Chce zrušit superhrubou mzdu, zavést daňový paušál a stravenkový paušál. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme