Schodek státního rozpočtu se snížil ke konci června na téměř 21 miliard, je ale vyšší než vloni

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 20,7 miliardy korun z květnových 50,9 miliardy korun. Loni v červnu skončilo hospodaření státu ve schodku 5,9 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

Praha (Aktualizováno: 16:42 1. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Proti stavu na konci května se očekávaně vyrovnaly periodicky se opakující vlivy na příjmové i výdajové straně, v důsledku kterých nastalo v květnu typické zhoršení, uvedlo ministerstvo financí.

Vláda hlasovala o rozpočtu na rok 2020, ministři za ČSSD se zdrželi. Chtějí hledat příjmy do státní kasy

Číst článek

Nadále však podle ministerstva přetrvává negativní meziroční vliv čerpání peněz z Evropské unie a finančních mechanismů, po jejichž očištění by byl schodek po prvních šesti měsících roku meziročně nižší o 5,6 miliardy korun.

Důvodem je zejména skutečnost, že v prvním pololetí loňského roku získal státní rozpočet z unie o 20,4 miliardy korun více, a to v rámci závěrečných plateb vztahujících se k programovému období 2007 až 2013.

Letos se také projevuje podle ministerstva financí vyšší předfinancování výdajů plánovaných na celý rok – během prvního pololetí byly předfinancovány až dvě třetiny výdajů plánovaných na celý rok.

„Například státní fondy, vysoké školy či vědeckovýzkumné investice dostaly již téměř 70 procent letošního rozpočtu. Také vůči rozpočtu Evropské unie máme již zaplaceno 60 procent našeho závazku. Tyto peníze bychom během roku stejně vynaložili, nicméně dřívějším uvolněním urychlujeme a podporujeme investice, vědu, výzkum nebo regionální školství,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh rozpočtu pro ministerstvo školství: devatenáct miliard na platy učitelů, dvě pro vysoké školy

Číst článek

Příjmy státního rozpočtu bez vlivu peněz z Evropské unie a finančních mechanismů a bez započtení privatizačních financí (18 miliard Kč) meziročně vzrostly o 7,1 procenta. Nejdynamičtěji rostoucími daňovými příjmy byla opět daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, jejíž 13,3procentní tempo spolu s 8,2procentním růstem příspěvků z pojistného na sociální zabezpečení zvýšily příjmy státního rozpočtu meziročně o 28,6 miliardy Kč. Celkové inkaso daně z přidané hodnoty 135,5 miliardy Kč bylo v prvním pololetí meziročně vyšší o tři procenta.

Zatímco celkové příjmy se zvýšily meziročně o 8,1 procenta, výdaje vzrostly o 10,2 procenta. Nejvíce peněz z běžných výdajů je každoročně vynakládáno na sociální dávky. Ty se podle ministerstva financí vyvíjejí v souladu se schváleným rozpočtem, podobně jako výdaje na platy.

Na druhou stranu byla v první polovině roku předfinancována velká část transferů, z nichž některé přechodně ovlivňují i relativně vysoký meziroční růst. Například neinvestiční transfery uzemním samosprávným celkům i příspěvkovým organizacím byly vyplaceny z více než 65 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme