Státní rozpočet je na tom hůř než loni. V červnu se dostal do schodku 5,9 miliardy

Státní rozpočet se ke konci června dostal do schodku 5,9 miliardy korun. To je oproti stejnému období loňského roku výsledek horší o 10,5 miliardy korun. Loni v červnu rozpočet vykázal přebytek 4,6 miliardy korun, zatímco ke konci letošního května skončilo hospodaření státu schodkem 23,1 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, finance (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Na meziročně horší výsledek hospodaření státního rozpočtu mají již od dubna podle ministerstva financí významný vliv dva faktory.

Vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2019. Více peněz by mohli dostat učitelé a důchodci

Číst článek

Prvním z nich je částka 5,8 miliardy korun, která byla v dubnu 2017 převedena z tzv. privatizačního účtu do příjmů rozpočtu na krytí deficitu systému důchodového pojištění. Hospodaření státního rozpočtu zůstává také výrazně ovlivněno dubnovým transferem 4,3 miliardy Kč na doplnění pojistných fondů EGAP.

Po očištění o peníze z EU by hospodaření skončilo schodkem ve výši 28,8 miliardy korun. Výše celkových příjmů státu byla pozitivně ovlivněna zejména daňovými příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení, které dosud vzrostly meziročně o 37,7 miliardy korun na 599,4 miliardy korun.

Celkové výdaje zatím dosáhly 694 miliardy korun a byly o 64,1 miliardy korun nad úrovní stejného období minulého roku.

Na DPH stát vybral 131,5 miliardy korun, meziročně o 6,1 miliardy korun víc. Inkaso spotřebních daní dosáhlo 73,1 miliardy korun, což je o 0,6 miliardy korun více než na konci června 2017. Na dani z příjmu firem stát za šest měsíců vybral 64,8 miliardy korun, což bylo o 0,7 miliardy korun meziročně méně.

Hospodaření rozpočtu v samotném červnu skončilo přebytkem 17,2 miliardy korun, v červnu 2017 skončil státní rozpočet přebytkem 23,3 miliardy korun.

Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun. Stejný schodek plánuje ministerstvo financí i na příští rok. Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 60 miliard korun, skutečný schodek činil 6,2 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme