Ministerstvo financí připravilo návrh rozpočtu pro příští rok. Počítá se schodkem 320 miliard korun

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun, uvedla Česká televize. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z Evropské unie 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun.

Praha (Aktualizováno: 21:58 30. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo financí návrh poslalo vládě. Kabinet by měl rozpočet schválit a předložit sněmovně do konce října. „Většina faktorů způsobujících vyšší schodek má dočasný charakter a plně odezní po návratu zdravotní a ekonomické situace do normálu,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Ministerstvo financí v nové prognóze: na úroveň před koronakrizí se dostaneme v roce 2023

Číst článek

Návrh podle něj zohledňuje přetrvávající dopady pandemie koronaviru, vládní opatření k jejich zmírnění a dlouhodobé priority vlády. Rozpočet tak počítá s růstem důchodů na základě zákonné valorizace o 839 korun měsíčně, což přijde rozpočet na 29,5 miliardy korun.

Dále návrh například obsahuje 19 miliard korun na zvýšení platů učitelů, vyšší výdaje do zdravotnictví, vyšší výdaje na dávky v nezaměstnanosti v důsledku vývoje ekonomiky nebo nárůst investic na 186,9 miliardy korun. Zároveň ministerstvo očekává pokles daňových příjmů, příjmů z pojistného na sociální zabezpečení nebo pokles příjmů z dividend u firem, kde má stát podíl. Jde například o Letiště Praha.

„Předložený rozpočet přináší rekordní investice do budoucnosti České republiky a zásadně navyšuje výdaje do zdravotního systému, které jsou nezbytné pro úspěšné zvládnutí boje s pandemií a které pocítí pacienti na kvalitě poskytovaných zdravotních služeb. Zvyšuje také životní úroveň důchodců a posiluje české školství. Je to rozpočet, který přináší perspektivu v brzké uzdravení naší ekonomiky a co nejrychlejší návrat k předkrizovému vývoji,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Poplatky za předčasné splacení hypotéky rostou. Proti zvýšení není ani resort financí

Číst článek

Sněmovna schválila v červenci zvýšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun kvůli dopadům šíření koronaviru. Původně ministerstvo naplánovalo pro letošní rok schodek 40 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Zvýšení výdajů

Ministerstvo v návrhu naopak zvýšilo v porovnání s letošním rozpočtem výdaje zhruba v polovině kapitol.Například ministerstvo dopravy by mělo mít výdaje zhruba 116 miliard korun proti letošním 90,5 miliardy korun. U ministerstva školství návrh počítá s nárůstem výdajů na 239,7 miliardy korun z letošních plánovaných 227 miliard korun.

Naopak ministerstvo životního prostředí by mělo mít výdaje 11,4 miliardy korun, přičemž letos rozpočet počítá s výdaji 17,9 miliardy korun. S nižšími výdaji počítá ministerstvo financí dále i v případě státního dluhu, Ústavu pro studium totalitních režimu nebo ministerstva průmyslu a obchodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme