Státní rozpočet zaznamenal v dubnu schodek

Státní rozpočet v dubnu skončil schodkem ve výši 22,5 miliardy korun. Ještě v březnu přitom vykazoval více než osmi miliardový přebytek. Ekonomové ale připomínají, že dubnové zhoršení hospodaření je naprosto obvyklé, protože stát v tomto období tradičně posílá dotace krajům a vyplácí státní příspěvky stavebním spořitelnám. Letos však dubnový výsledek není ideální také proto, že stát vybral méně peněz na dani z přidané hodnoty, jak upozorňuje hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

"V loňském roce došlo k předplacení některých služeb podniky před účinností změny sazby daně z přidané hodnoty. To výrazně zvedlo odvody v prvních měsících loňského roku a bude ovlivňovat negativně daňové výběry v letošním roce a možná i v příštím. Celkový přírůstek daňových příjmů odpovídá možnostem ekonomiky, ale na druhou stranu zaostává za celoroční naplánovanou dynamikou. Aby tedy nedošlo k překročení letošního plánovaného deficitu, myslím si, že jednotlivé resorty budou muset sáhnout k úsporám," řekl Sobíšek.

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme