Státní úřady v USA možná přestanou fungovat. Už za týden

Spojeným státům opět hrozí, že státní aparát bude muset fungovat v úsporném režimu. Republikáni a demokraté se totiž nezvládají dohodnout na podobě rozpočtu na příští fiskální rok. Ten přitom začíná už prvního října, tedy za týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Pokud se do té doby politici nedohodnou, přestane stát poskytovat většinu služeb. Zároveň tím Spojené státy vyšlou nervózním trhům další signál o své nespolehlivosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojeným státům opět hrozí, že státní aparát bude muset fungovat v úsporném režimu. Vše sleduje ekonom ČSOB Jan Čermák.

Současná situace nápadně připomíná to, co se dělo na počátku roku a také na poslední chvíli odvrácený bankrot z léta.

Potvrzuje to i ekonom ČSOB Jan Čermák: „Američané mají zřejmě tuhle hru - protahování schvalování rozpočtů až do „za minutu dvanáct“ - moc rádi.“

Americká Sněmovna reprezentantů dnes krátce po půlnoci místního času schválila plán financování vlády do poloviny listopadu. Se schváleným návrhem ale nesouhlasí demokraté, kteří mají většinu v Senátu. Šéf demokratických senátorů Harry Reid uvedl, že horní komora Kongresu plán zamítne. Pokud se ale nepodaří financování vlády nějak vyřešit do konce týdne, dojdou administrativě po 30. září peníze.

Návrh provizorního rozpočtu vadí všem

Republikánský předseda sněmovny John Boehner navržené výdaje vlády ve výši 1,043 bilionu dolarů snížil o 100 milionů. Zároveň varoval oponenty ve vlastní straně, že pokud nepřijmou tento návrh, bude muset vyjít vstříc demokratům, kteří žádali vyšší výdaje. Konzervativní republikáni přitom původně chtěli vládní výdaje snížit o 24 miliard dolarů.

Demokratům vadí, že návrh provizoria počítá pouze s 3,65 miliardy dolarů na odstraňování následků přírodních katastrof, když Bílý dům usiluje o částku 5,1 miliardy.

Navíc by se podle předloženého návrhu mělo odstraňování následků pohrom částečně financovat na úkor programu, který podporuje výrobu automobilů s nižší spotřebou.

Demokratičtí poslanci tvrdí, že odebrání peněz z tohoto programu způsobí zánik pracovních míst.

Ekonom ČSOB Jan Čermák odhaduje, že nakonec se poslanci na nějaké formě kompromisu dohodnou: „Myslím, že něco nakonec schváleno bude, ale - po pravdě řečeno - musíme se připravit i na nepříjemné překvapení.“

Američané mají v tuto chvíli „výhodu“, že globální trhy nesledují dění na americké politické scéně, plně je totiž zaměstnává Evropa. „Samozřejmě, pokud by nakonec žádný rozpočet schválen nebyl, na náladě by to nepřidalo, ovšem stále platí, že v tuto chvíli Amerika není na pořadu dne,“ vysvětluje Jan Čermák.

Kongres se musí na financování vlády shodnout do konce týdne, neboť příští týden zákonodárci nezasedají kvůli židovskému svátku Roš hašana. Vedení sněmovny už varovalo poslance, že je možná během víkendu povolá k hlasování.


Plán na financování vlády přitom je pouze provizorní a má zajistit peníze pouze do 18. listopadu. Předpokládá se, že do té doby se podaří demokratům a republikánům dojít ke kompromisu o financování vlády na celý fiskální rok 2012.

Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme