Státní zaměstnanci si na vyšší platy počkají do roku 2003

Více než půl milionu státních zaměstnanců si bude muset na lepší platy počkat. Poslanecká sněmovna totiž odložila zvýšení počtu platových tříd z 12 na 16 na rok 2003. Tímto zákonem by sice v příštím roce vzrostly i mzdy, vláda ale navrhla jeho odložení, protože na takové zvýšení nejsou v navržené verzi státní rozpočtu potřebné peníze. Návrh podpořilo 94 ze 142 přítomných poslanců. Pro byli občanští a sociální demokraté, proti poslanci KSČM a KDU-ČSL, většina unionistů se hlasování nezúčastnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Výhrady především čtyřkoaličních poslanců, že si vláda měla před tím než něco slíbila vše rozmyslet, odmítla většina ministrů. Mnozí odůvodňovali odklad tím, že si zářijové teroristické útoky na USA vynutily nečekané změny v rozpočtu v podobě navýšení financí na konkrétní resorty. Tento argument zdůraznil i premiér Miloš Zeman. "Je zcela zřejmé, že vláda by musela stáhnout návrh státního rozpočtu kdyby tento návrh nebyl přijat, protože by se logicky dostal do rozporu se zákonem, který byl přijat před 11. zářím," prohlásil premiér.

Vládou slíbené zvýšení platových tříd se podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly týká zhruba 800 tisíc občanů z nichž více než 500 tisíc je přímo vázáno na státní rozpočet. Důvody odkladu vládního záměru Špidla pro Český rozhlas upřesnil. "Znamenalo to získat určité rozpočtové prostředky, určitý rozpočtový rámec. V současné sněmovně se nám tento rámec nepodařilo získat, ale za druhé, to je daleko důležitější, mezinárodně-politická situace se svým zvýšeným napětím neumožňuje přejít k rozpočtovému provizoriu." Další trvání na původním vládním záměru by podle Špidly znamenalo riziko rozpočtového provizoria, které by oslabilo České republiku v rozsáhlé a vážné krizi.

Schválen vládní novely je hořkým zklamáním pro předsedu KDU-ČSL Cyrila Svobodu. "Sněmovna schválila zákon, kterým slíbila pracovníkům v rozpočtové sféře navýšení mezd a dnes kvůli dohodě o rozpočtu mezi ČSSD a ODS tento slib neplní. Výmluva, že jde o 11. září je pseudoargument." uvedl Svoboda s tím, že lékaře, učitele, polisty a další pracovníky rozpočtové sféry, kteří nemohou stávkovat, považuje za rukojmí.

Zákon o zvýšení počtu platových tříd by měl nabýt účinnosti 1. ledna 2002. Poslanci vládní ČSSD se ale obávají, že by si u zaměstnavatelů napojených přímo na státní rozpočet zvýšení prostředků určených na platy vyžádalo dalších téměř devět miliard korun, které v rozpočtu nejsou. Návrh musí ještě schválit Senát, kde má ale převahu čtyřkoalice, a podepsat prezident.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme