Státu se nedaří krotit boom solárních elektráren

Ačkoli stát snižuje fotovoltaickým elektrárnám podporu, jejich expanze nabírá na síle. Podle deníku E15 chtějí investoři příští rok do solárních elektráren dát v porovnání s letošním rokem dokonce až dvojnásobek peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely | Foto: SXC/Johan Bolhuis

Do Česka přicházejí za byznysem v solární energii zahraniční investoři, velké plány ovšem mají i tuzemští výrobci. Například Photon Energy chce spustit fotovoltaické instalace o výkonu 30 megawattů.

Energetický regulační úřad v listopadu rozhodl, že se od ledna sníží výkupní cena elektřiny z fotovoltaických elektráren o pět procent. "Snížení o pět procent se ale týká jen elektráren, postavených, respektive zkolaudovaných, v roce 2010," vysvětluje předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

"Zatím jsou podmínky výkupních cen takové, že se stále jedná o výnosnou aktivitu. Chystáme se dlouhodobě v této aktivitě pokračovat. Věříme totiž, že se jedná o dlouhodobý byznys," odmítá spekulace o utlumení fotovoltaiky v České republice předseda představenstva společnosti Photon Energy Michal Gärtner.

Trh je pokřiven

"Boom fotovoltaiky nastal proto, že se jedná o opravdu nejlepší byznys, jaký si dokážu představit. Co se vyrobí, to se musí vykoupit. Je zde po dobu patnácti let garantována cena. Fotovoltaiky nastavily nerovné podmínky a proto další zdroje, používající obnovitelné zdroje, nejsou konkurenceschopné," říká předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt a pokračuje:

"Boom nastal proto, že dnes jsou meziročně solární panely až o 30 až 50 procent levnější díky technologickému rozvoji. Měli bychom tedy logicky snížit cenu elektřiny z fotovoltaických elektráren ne o pět, ale o třicet procent. Protože tomu tak není, je zde velký zisk, který motivuje investory k tomu, aby se chovali ekonomicky a tržně."

Podle Fiřta na pokřivení trhu doplácejí všichni, domácnosti i výrobci. Mělo by tedy dojít k narovnání podmínek.

"Myslím, že existuje prostor pro snížení výkupních cen. Sami jsme byli zaskočeni poklesem cen technologií fotovoltaických článků. Snížení až o 30 procent by pro nás bylo akceptovatelné, ale v určitém časovém horizontu, abychom mohli včas reagovat," dodává Michal Gärtner ze společnosti Photon Energy, provozující fotovoltaické elektrárny.

Dana Votýpková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme