Státy EU se předběžně dohodly na snížení cen za roaming

Už o letošních prázdninách bychom mohli volat z dovolené domů podstatně levněji než dosud. Státy Evropské Unie se totiž předběžně dohodly na snížení cen za roaming. Tato dohoda by měl být základem pro regulaci maloobchodních i velkoobchodních cen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mobilní telefony | Foto: AFP

Evropská komisařka Viviane Redingová prosazuje snížení roamingových poplatků na maximálně 50 centů za minutu hovoru, tedy asi na 14 korun. Cena za příchozí hovor by pak měla být asi poloviční.

Jan Lodl ze serveru Mobil.cz nepokládá regulaci trhu za šťastnou. Ceny jdou podle něj dolů už jen v rámci konkurenčního boje. Jak ale dodává, Češi volají v unii z mobilu o něco dráž než obyvatelé okolních zemí.

"Je pravda, že čeští operátoři jsou o něco dražší než jejich evropští kolegové. Třeba Čech volající z Francie domů volá za trochu více peněz než Němec," řekl Lodl.

Komisařka Redingová počíá s tím, že by regulace cen mohla platit už od června. Náměstkyně ministra informatiky Lenka Ptáčková ale tak optimistická není. Návrh totiž musí ještě schválit Evropský parlament.

"Pokud dojde ke shodě v prvním čtení, návrh nařízení vstoupí v platnost zřejmě v říjnu 2007. Vše ale bude záviset na ochotě ke kompromisu od jednotlivých členských států," podotkla Ptáčková.

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme