Státy EU šetří kvůli krizi na pomoci rozvojovým zemím
Některé státy Evropské unie šetří na rozvojové pomoci. Neplní tak své vlastní závazky. Vyplývá to ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD. Největší země jako Německo, Španělsko či Itálie utratily miliardy na záchranu bank a na ty nejchudší země už moc nezbylo. Naopak Britové, Belgičané či Švédi na zejména afrických zemích naopak vůbec nešetřili, dávají na pomoc stále více. I díky nim zůstává Evropská unie, navzdory recesi, největším dárcem rozvojové pomoci na světě.
Unie se v roce 2005 zavázala, že do roku 2015 bude na pomoc nejchudším zemím světa dávat zhruba 0,7 procenta HDP.
O vlivu ekonomické krize na rozvojovou pomoc EU mluvil na Rádiu Česko Ondřej Horký z Ústavu mezinárodních vztahů.
„Díky krizi, kterou jsou postiženy hlavně jihoevropské státy, jež své závazky neplnily ani dříve, se tento závazek nepodaří naplnit, alespoň podle mého názoru,“ říká Ondřej Horký z Ústavu mezinárodních vztahů.
„Statistiky za loňský rok jsou pouze předběžné a nemáme žádné detaily. Proto je těžko říct, jakých rozvojových států se pokles pomoci nejvíce dotknul,“ pokračuje Horký.
Česká rozvojová pomoc směřuje prioritně do Angoly, Bosny a Hercegoviny. Dále do Jemenu, Mongolska, Srbska a Černé Hory, Vietnamu či Zambie.
„Česká republika své závazky nesplní i díky vládou naplánovaným škrtům. Recese by ale neměla být záminkou pro neposkytování či omezení závazku pomoci. Velká Británie či Švédsko i přes ekonomickou krizi svoji pomoc navyšují,“ upozorňuje Ondřej Horký a dodává:
„Česká republika je ve svém přístupu k rozvojové pomoci velmi pragmatická. I ve volbě zemí, kterým přispívá, nemíří Česko do nejchudších zemí. Jde mu ve velké míře o ekonomické a bezpečnostní zájmy. Upřednostňuje tedy země, ve kterých má spojenecké závazky, jako je například Afghánistán, Palestina, Kosovo nebo Gruzie. Naopak začínáme opouštět Afriku, kde jsou problémy největší. A to je podle mého názoru chybou.“