Státy G8 odpustí dluhy osmnácti nejchudším zemím

Ministři financí skupiny G8 dosáhli historické dohody o smazání dluhů nejchudších zemí. Oficiálně to v sobotu v Londýně, kde se schůzka konala, oznámil britský ministr financí Gordon Brown. Osm bohatých zemí světa odsouhlasilo okamžité zrušení dluhů 18 zemí planety ve výši 40 miliard dolarů. Dohodu ministrů však musí ještě posvětit červencový summit G8.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr financí G. Brown (vpravo) hovoří s šéfem MMF R. Ratem

Britský ministr financí G. Brown (vpravo) hovoří s šéfem MMF R. Ratem | Zdroj: ČTK

Jde o Benin, Bolívii, Burkinu Faso, Etiopii, Ghanu, Guyanu, Honduras, Madagaskar, Mali, Mauritánii, Mozambik, Nikaraguu, Niger, Rwandu, Senegal, Tanzanii, Ugandu a Zambii. O pohledávkách dalších regionů se bude jednat později.

Anulování dluhů bude skupina plně kompenzovat Světové bance a Africké rozvojové bance, které jsou hlavními věřiteli zmiňovaných afrických států.

Londýnskou dohodu ještě musí schválit červencový summit G8. Skupinu zemí G8 tvoří Německo, Kanada, Spojené státy, Francie, Itálie, Japonsko, Velká Británie a Rusko.

Dohodu o oddlužení považují komentátoři za velký úspěch Británie, která nyní G8 předsedá. Londýn vyhlásil rok 2005 rokem Afriky a pomoc nejchudšímu kontinentu dlouho prosazoval.

Milan Kopp, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme