Státy OPEC se domluvily na prvním snížení těžby ropy od roku 2008. Cena černého zlata vyletěla nahoru

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu schválili ve středu na vrcholné schůzce ve Vídni první snížení těžby od roku 2008. S odvoláním na zdroj blízký jednání o tom informovala zpravodajská agentura Reuters. Ropa na světových trzích po této informaci zdražila o více než osm procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy na jihu Iráku ve městě Basra | Zdroj: Reuters

Dohoda je podle zdroje Reuters v souladu s návrhem, na kterém se členové kartelu shodli v září v Alžírsku. Nový strop těžby by tak měl činit 32,5 milionu barelů denně. Nyní kartel těží asi 33,6 milionu barelů denně.

Cílem omezení produkce je podpořit ceny ropy, které se nyní nacházejí pod 50 dolary za barel. Podle některých prognóz by se nyní ceny ropy mohly vyšplhat až k 60 dolarům za barel.

„Nervozita před posledním listopadovým dnem rozhýbala trh a cena ropy klesla ke 46 dolarům za barel. Dnešní vídeňské rozhodnutí vrací ropu zpět k úrovním 50 dolarům," komentoval zprávu analytik záložny Creditas Roman Koděra. Komoditní a akciové trhy na tuto informaci podle něj reagují pozitivně a posilují.

Státy OPEC se shodly na omezení těžby ropy. Dohodu doladí v listopadu

Číst článek

„Dnešní rozhodnutí OPEC může zdražit ceny benzinu a nafty až o čtyři koruny na litr. Toto zdražení by se mělo projevit během následujících tří až čtyř měsíců. Růst (cen) ropy bude pomáhat růstu cen všech energií včetně uhlí, zemního plynu či silové elektřiny," řekl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Jediný impulz pro levnější pohonné hmoty vidí jen v ukončení intervence České národní banky, které by podle něj mohlo přijít během první poloviny příštího roku. Bostl také řekl, že posílením koruny by se efekt dražší ropy částečně vyrušil. Současné ceny pohonných hmot se podle něj stávají zřejmě na delší čas novými minimy.

OPEC se na celosvětové produkci ropy podílí zhruba třetinou. Otázkou zůstává, jak na dohodu kartelu zareagují nečlenské země, zejména pak Rusko.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme