Stav přemnožených divokých prasat se nedaří snižovat, i když odstřelů přibylo
Situace s přemnoženými divokými prasaty se dál zhoršuje. Podle Českého statistického úřadu se počet odstřelených divočáků meziročně zvýšil o víc než 16 tisíc na téměř 170 tisíc. Přemnožená zvířata působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách.
Ze statistik vyplývá, že přemnožení divočáků přímo souvisí s narůstající plochou polí řepky a kukuřice. Na vině je taky výstavba bioplynových stanic, které kukuřici zpracovávají.
Plodina totiž zůstává při tomto využití na polích déle než při klasické sklizni a prasata se v něm proto můžou déle ukrývat.
Snížit počet přemnožené černé zvěře se zatím nedaří, informuje Zuzana Petráňová
„Pochopitelně je to pro tuto černou zvěř velmi příznivé prostředí. Řepkové a kukuřičné monokultury přispívají k jejímu rozmnožování a odchovu mláďat,“ říká Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu.
Celoroční možnost lovu
Ministerstvo zemědělství proto připravilo vyhlášku, podle které by se divočáci mohli lovit celý rok. Doteď je to možné v období od srpna do konce ledna. Nová úprava by měla začít platit už od konce letošního roku.
Někteří odborníci si ale myslí, že takové opatření přemnožování divočáků nezabrání. A proto je podle nich v první řadě nutná spolupráce se zemědělci.
„Například dělat průseky v kukuřicích, aby myslivci mohli černou zvěř lépe odlovit. A vymyslet koncepci na zlepšení celkového rázu krajiny, to znamená rozdělení polí, aby nebyly velké monokultury plodin, které černé zvěři vyhovují,“ poznamenal Lubomír Hajný z honebního společenství.
Oproti prasatům se naopak dlouhodobě snižují počty odstřelených zajíců, kachen a bažantů.
Tak třeba zajíců se v 70. letech minulého století střílelo ročně okolo milionu kusů, teď je to jen v řádu desítek tisíc.