Stavbaři požadují vyšší mzdy a zachování delší dovolené

Před sídlem Svazu podnikatelů ve stavebnictví na pražské Národní třídě dopoledne demonstrovala téměř tisícovka nespokojených členů Odborového svazu Stavba. Požadují zvýšení nominální mzdy v této oblasti o šest procent a zachování pětitýdenní dovolené. Jejich protestní akci na místě podpořili i šéfové dalších odborových svazů a také odborový předák Richard Falbr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace stavbařů | Foto: Stanislav Zbyněk

Podnikatelé ale požadavky odborářů nadále odmítají. Podle předsedy jejich svazu Milana Veverky totiž přesahují možnosti menších stavebních firem, kterým se ve srovnání s těmi velkými a úspěšnými tolik nedaří. "Požadavky překračují sílu a možnosti odvětví. Ne co do celkové pozice odvětví, ale překračují naše možnosti u - dejme tomu - tisíce, možná u 1400 firem, které neumí dosáhnout na růst nominálních mezd o šest procent, neumí dosáhnout na pětitýdenní dovolenou", řekl Veverka Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Veverka: Požadavky nejsou přijatelné

Podporu šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Richarda Falbra a dalších solidárních odborářů oceňuje předseda stavebních odborů Stanislav Antoniv. "Dostali jsme vyjádření solidarity od Světové federace stavbařů a dřevařů, které jsme členy, a mne mrzí, že jsem je musel informovat, že v České republice jsme se poprvé nebyli schopni ve stavebnictví dohodnout. Petici demonstranti odevzdají a věřím tomu, že představenstvo Svazu podnikatelů bude na to zodpovědně reagovat."

Na otázku, co se stane v případě, že se svými požadavky neuspějí, Antoniv odpověděl: "Do stávky je daleko od demonstrace. O tom, co bude, se rozhodne na poradách předsedů základních organizací, které jsme svolali od 25. března, kdy začínáme v Budějovicích a končíme 9. dubna v Praze. Potom budou zasedat naše orgány a 24. dubna nejvyšší orgán Svazu - sněm rozhodne, jak dál."

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme