Stavební řízení zatím rychlejší nebude, fikce souhlasu asi nezačne platit dřív než za rok

Povolování staveb v Česku zatím nezrychlí. Zákon – který zavádí takzvanou fikci souhlasu – nejspíš nezačne platit dřív než za rok. Ještě v únoru přitom ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO říkala, že by mohl platit už v září, informuje Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teď v Česku stavební řízení trvá v průměru 246 dnů, v Německu to je 126 dní. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Fikce souhlasu znamená, že pokud se úřad nevyjádří ve třicetidenní lhůtě (ve složitějších případech 60 dní), bude se žádost považovat za vyřízenou. 

Změny stavebního zákona: když úředník nerozhodne do 30 dnů, je žádost schválená

Číst článek

Někteří kritici v tom vidí prostor pro korupci, protože úředník by podle nich nemusel konat úmyslně.

„Je to obsáhlý zákon s poměrně koncepčními změnami v různých oblastech. To je důvod, proč se jeho projednávání zdrželo v legislativní radě vlády,“ vysvětluje důvody zpoždění mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Vůči fikci souhlasu navíc mají výhrady některá ministerstva.  „Zájem na rychlosti řízení by neměl být obecně upřednostňován před ochranou jiných veřejných zájmů. V případě podání žaloby následně hrozí rušení uvedených rozhodnutí soudy,“ vysvětluje mluvčí rezortu vnitra Ondřej Krátoška.

Teď v Česku stavební řízení trvá v průměru 246 dnů, v Německu to je 126 dní.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme