Vládní koalice se shodla na omezení podpory stavebního spoření. Příspěvek by se snížil o polovinu

Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu. Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba domů, dům (ilustrační foto)

Celková úspora tohoto návrhu by měla dosáhnout 70 miliard korun od příštího roku (ilustrační foto) | Foto: paulbr75 | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Návrh na snížení, respektive zrušení státní podpory stavebního spoření je v pokročilé fázi koaličního vyjednávání. Státní podpora by se u stávajících smluv mohla snížit na polovinu, tedy na nejvýše tisíc korun ročně. U nových smluv by se podpora mohla zrušit úplně,“ sdělil CNN Prima News mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Prokop: Zdanění tichého vína by přineslo až pět miliard korun. Snížila by se i závislost na alkoholu

Číst článek

Generální ředitel stavební spořitelny Modrá pyramida Michal Pupala uvedl, že vláda sice může zrušením státní podpory ušetřit čtyři miliardy korun, na druhé straně ale rostou výdaje na příspěvek na bydlení kvůli tomu, že domácnosti nezvládají platit účty za energie.

„Daleko efektivnější je využít systém stavebního spoření k řešení příčiny tohoto problému. Stavební spořitelny generují stoprocentně účelové úvěry, které mohou směřovat na to, aby domácnosti investovaly do energetických úspor,“ uvedl Pupala.

„Díky čtyřem miliardám státní podpory generuje systém stavebního spoření každoročně 60 miliard nízkoúročených účelových úvěrů, které jsou dostupné i pro nízkopříjmové domácnosti,“ uvedl Pupala.

Snížení schodku

Pokud by stát zrušil příspěvek ke stavebnímu spoření, přišel by podle Pupaly i o kontrolu nad tím, za jakým účelem budou stavební spořitelny úvěry poskytovat.

Stavební spoření budujeme 30 let, každý třetí obyvatel mu dal důvěru, říká Pupala z Modré pyramidy

Číst článek

Zrušení podpory stavebního spoření, na které stát loni vydal 4,3 miliardy korun, je jedním z opatření, které kabinetu navrhla Národní rozpočtová rada vlády (NERV) ke snížení strukturálního schodku státního rozpočtu, který je nyní více než 200 miliard korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v minulosti uvedl, že pracuje se šesti desítkami návrhů, celková úspora by měla dosáhnout 70 miliard korun od příštího roku.

Podle NERV stavební spoření vznikalo v době, kdy v Česku byl nedostatek kapitálu a neexistoval trh s hypotékami. V současnosti už ale existují jiné produkty, které mohou sloužit k financování bydlení, a stavební spoření funguje spíš jako spoření se státní podporou financovanou všemi daňovými poplatníky.

Snížení motivace

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) tento argument odmítá. Podle jejích údajů z minulého týdne je 70 procent úspor ze stavebního spoření využito k nákupu či rekonstrukci nemovitosti nebo na pořízení vybavení domácnosti.

Stavební spoření je jen kapkou v moři, ušetřit musí stát desítky miliard, míní ekonomka Horská

Číst článek

AČSS také upozorňuje na to, že úvěry ze stavebního spoření je možné poskytovat bez zástavního zajištění nemovitosti, což zvyšuje dostupnost těchto půjček ve srovnání s hypotečními úvěry. U úvěrů ze stavebního spoření jsou také nižší úrokové sazby, když aktuálně dosahují 3,68 procenta, zatímco u hypoték 5,93 procenta.

AČSS dodává, že s omezením státní podpory se sníží motivace lidí peníze do stavebního spoření vkládat. Tím by se zároveň snížila i dostupnost úvěrů ze stavebního spoření. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují.

Na českém trhu působí pět stavebních spořitelen. Loni u nich uzavřelo novou smlouvu zhruba 572 000 klientů, poskytly úvěry za 56,7 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme