Stavební spoření je neefektivní, řekl Bartoš. Státní příspěvek by převedl na jinou podporu bydlení

Systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nyní neefektivní a neplní svou původní funkci. Stát by podle něj měl peníze, které nyní vynakládá jako příspěvek ke spoření, využít na jinou formu podpory bydlení. Bartoš to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Stát vydává ročně formou příspěvku na stavební spoření přes čtyři miliardy korun, vláda nyní zvažuje jeho omezení nebo zrušení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš na sjezdu ODS.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bartoš tak připustil, že bude podporovat zrušení státního příspěvku na stavební spoření. Zároveň však zdůraznil, že v takovém případě bude chtít garanci, že stát ušetřené peníze použije na jinou formu podpory bydlení. Zmínil například příspěvky pro obce na podporu nájemního bydlení a další.

Vládní koalice se shodla na omezení podpory stavebního spoření. Příspěvek by se snížil o polovinu

Číst článek

Upozornil, že v minulosti byl státní příspěvek na stavební spoření více než dvakrát vyšší a v dnešní době by musel být ještě mnohem výraznější, aby byl stejně efektivní jako v minulosti. „Je to už spíše jen zvykový způsob spoření,“ zhodnotil Bartoš.

Současný státní příspěvek podle něj pokryje jen náklady na vedení účtu. Lidé navíc podle ministra už naspořené peníze často používají k jiným účelům. „Nyní už tak svou původní roli toto spoření neplní,“ dodal.

Na českém trhu působí pět stavebních spořitelen. Loni u nich uzavřelo novou smlouvu zhruba 572 tisíc klientů, poskytly úvěry za 56,7 miliardy korun.

Peníze na bydlení?

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) podporu stavebního spoření rušit nechce. Stát by podle ní ovšem měl zavést mechanismus k tomu, aby vynaložené peníze byly využívány výhradně na bydlení.

Do budoucna by naopak uvažovala o zvýšení státního příspěvku. V této souvislosti připomněla například návrh Evropské komise na povinné zateplování domů, na které budou majitelé potřebovat peníze navíc.

Stavební spoření budujeme 30 let, každý třetí obyvatel mu dal důvěru, říká Pupala z Modré pyramidy

Číst článek

Zrušení podpory stavebního spoření, na které stát loni vydal 4,3 miliardy korun, je jedním z opatření, která kabinetu navrhla Národní ekonomická rada vlády ke snížení strukturálního schodku státního rozpočtu, který je nyní více než 200 miliard korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v minulosti uvedl, že pracuje se šesti desítkami návrhů, celková úspora by měla podle něho dosáhnout 70 miliard korun od příštího roku.

Některé koaliční strany požadují mnohem vyšší úsporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme